Ders Notları

Nasrettin Hoca’nın kişiliği hakkında neler diyebilirsiniz?

4. Sınıf Türkçe Nasrettin Hoca’nın kişiliği hakkında neler diyebilirsiniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Nasrettin Hoca’nın kişiliği hakkında neler diyebilirsiniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Nasreddin hoca kişilik özelliklerine bakıldığı zaman çevresindeki sana iyilikler yapan, doğruya sevk eden, kötülüklerden sakındıran bir erdemli insan olarak görülmektedir.

Bu işleri yaparken kendi özgünlüğü içerisinde kendine has bir yol ile ders vererek vede güldürerek yol göstermiştir. Latifeleri ve ibret dolu hikayeleri ile uydurulan edep dışı ve nükteden uzak fıkraları yoktur. Her zaman insanları düşündüren manidar kelimeler taşıyan kelimeler kullanmıştır.


Nasrettin Hoca’nın kişiliği hakkında neler diyebilirsiniz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Yapılan araştırmalara göre Nasreddin hoca camii hocalığından, medrese hocalığına ve hatta bölgesindeki en büyük adli makam olan kadılığa kadar yükselmiş bir ilim adamı  ve düşünürdür. Anlatılan fıkralarında insanları güldüren nükteli konuşmaları  bulunan zeki bir insan olduğunu anlıyoruz.

İnsanlara doğru yolu gösterir, iyilikleri bildirir, düşünür veli bir karaktere sahiptir. Nasrettin Hoca efsanevi bir insan değildir. Yaşadığı dönem Anadolu Selçuklu döneminde yaşadığı Müslüman olduğu, doğduğu ve öldüğü yer bilinen bir insandır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Nasrettin hoca’nın kişisel özelliklerinden bilmiş olduğumuz genellikle hikayelerinde anlatılan bilgili ders veren yön veren ve güldürücü ve eğlendirici yanıyla Ayrıca insanları bilgilendiren bir yapıya sahiptir. Nasrettin hoca mizah sanatçısı olarak tanıdığımız bize güldürüp eğlendiren ip daha sonra ana fikrine bakılınca aydınlatıcı bilgiler verdiği gözlemlenebilir

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.