Ders Notları

Nene Hatun tanıtan bir sunum hazırlayınız.

7. Sınıf Türkçe Kitabı Nene Hatun tanıtan bir sunum hazırlayınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Nene Hatun tanıtan bir sunum hazırlayınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Nene hatun 1857’de Erzurum’un çeperli köyünde doğmuştur. Babasının adı Hüseyin annesinin adı ise Zeliha’dır. Erzurum’daki Aziziye savunmasında 20 yaşında olan nene hatun köyünden Mehmet efendi ile evliydi.

Rus ordusunun Erzurum’a doğru ilerlemesi sebebiyle eşiyle birlikte Erzurum’a göç etmiştir. Rusların deve boyu savaşından sonra Erzurum’a dayanması sebebiyle 3 aylık oğlunu evde bırakarak şehrin savunmasına katılmıştır.

6 çocuğu olmuş oğullarından ikisi 1 Dünya Savaşı’nda şehit olmuştur.

1943 yılında geçmiş sıkıntısı çekme nedeniyle cumhurbaşkanına dilekçe yazmış ve yardım istemiştir. Kendisine daha sonraki belediye başkanları sahip çıkmış 1952 yılında 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında kendisine” 3. ordunun nenesi “unvanı verilmiştir.

Türkiye’de ilk defa anneler Günü’nü kutlandı 1955 yılında ise kendisine “yılın anası” ünvanı verilmiştir.

Nene hatun zatürre olmuş ve tedavi görmüş olduğu Erzurum numune Hastanesi’nde 22 Mayıs 1955 günü 98 yaşındayken vefat etmiştir. Cenazesi resmi törenle Aziziye şehitliğine defnedilmiştir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkçe ders kitabımızda yer alan nene hatun metni ile ilgili bir sunum hazırlamak istediğimiz zaman her zaman öğrenci dostu olan ve verdiği bilgilerle birçok ödevimizi yapabildiğimiz bu sayfayı ziyaret ederek bu sayfadaki güzel bilgiler ve cevaplarını ödevimizi de anladım bu sayfadaki bilgilere baktığınız zaman ödevlerinizi hemen yaparsınız ödevlerinizdeki tüm bilgi ve cevapları burada bulursunuz ben her zaman ödevlerimi Forum sayfa sitesini vermiş olduğu bilgilerle yapıyorum hem derslerinden yüksek not alıyorum hem de araştırmak istediğim ödevleri hemen tamamlayabiliyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.