Ders Notları

Nerede polisten, nerede jandarmadan yardım istemeliyiz? Araştırıp öğreniniz.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Nerede polisten, nerede jandarmadan yardım istemeliyiz? Araştırıp öğreniniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Nerede polisten, nerede jandarmadan yardım istemeliyiz? Araştırıp öğreniniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Polisler şehirde görev yaparlar şehir içlerinde polislerden yardım istenir Jandarma ise Köy veya kırsal alanın Kolluk Kuvveti dir. şehir dışında bir yerde isek jandarmadan yardım isteriz.


Nerede polisten, nerede jandarmadan yardım istemeliyiz? Araştırıp öğreniniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Polis köken olarak Yunancadan gelmektedir Yunancada polis Kent Devlet şehir anlamı taşır yani polisler şehirden sorumlu Kolluk kuvvetleridir. Emniyet müdürlüğüne bağlıdır emniyet müdürleri de valiliğe bağlıdır onlar da İçişleri Bakanlığına bağlıdır .

Jandarma ise şehir dışında kalan kırsal köy Nahiye gibi yerlerdeki Kolluk Kuvvetidir Jandarma Genel Komutanlığı  bağlıdır görevler bakımından genelkurmay’a asayiş görevlerinin konusunda ise valilik ve Oradan da İçişleri Bakanlığına bağlıdır.

Asayiş yönünden İkisi de valiliğe bağlıdır Sonuçta ikisi de aynı işi yapar aynı görevi yapar, isimlerden Anlaşılacağı gibi şehirde iseniz polislerden şehir dışında iseniz jandarmadan yardım istenirsiniz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bulunduğumuz bölge ilçe veya kasaba ise polis merkezlerine giderek polislerden yardım isteyebiliriz.eğer bulunduğumuz bölge köy dağlık ve yay ve gibi yerleşim yerleri ise bize en yakın olan yakın olan jandarmadan yardım isteyebiliriz.isteyebilir ve onlara sıkıntımızı anlatabiliriz

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.