Nüfus yoğunluğu en az ve en fazla olan illerimiz hangileridir? Bu illerimizde nüfus yoğunluğuna etki eden faktörler neler olabilir?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Nüfus yoğunluğu en az ve en fazla olan illerimiz hangileridir? Bu illerimizde nüfus yoğunluğuna etki eden faktörler neler olabilir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Nüfus yoğunluğu Bir ilin büyüklüğü ile ilgilidir 1 ilin kapladığı alan büyük ise nüfus dağılımı doğal olarak az olacaktır. 1 ilin kapladığı alan küçük nüfusu ise fazla ise nüfusun yoğunluğu fazla çıkacaktır. Nüfus yoğunluğunu etkileyen doğal ve beşeri faktörler olarak ikiye ayrılır
Doğal faktörler iklim özellikleri yeryüzü şekilleri bitki örtüsü toprak yapısı akarsu ve deniz gibi sulara yakınlığı ve uzaklığı sayılabilir. Beşeri faktörler ise genellikle ekonomik olan faktörlerdir sanayileşme turizm ulaşım yeraltı kaynakları Tarım ve eğitimdir.
Bazı şehirlerde bu beşeri özellikler ön ne çıkar. Örneğin İzmir İstanbul Bursa gibi şehirlerin yoğunluğu gelişmiş sanayi iken Muğla Antalya gibi şehirlerin yoğunluğu turizmdir Adana’nın nüfus yoğunluğu tarıma dayalıdır az nüfus yoğunluğu olan bölümlerden Erzurum Kars bölümü iklim faktöründen etkilenmektedir. 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Nüfus yoğunluğu en az ve en fazla olan illerimiz hangileridir? Bu illerimizde nüfus yoğunluğuna etki eden faktörler neler olabilir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Bir bölgede eğitim tarım iklim şartları iş bulma imkanı ve çeşitli alanda gelişmiş ise elbette ki orada nüfus yoğunluğu çok fazla olduğunu görebiliriz. İnsanlar sanayi ekonomik ticaret turizm eğitim ve yapmış olurdum mesleklerde verimli ortamları arar ve burada geçimlerini sağlamak için yaşarlar bölgede çeşitli nüfus dağılımlarını farklı olmasının en temel sebeplerinden budur. İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek için geçim sağladıkları veya Halit Hayat kalitesini yükseltmek için çeşitli göçlerle burada yaşadıklarını ve yaşamlarını sürdürdüklerini söyleyebiliriz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!