Ders Notları

Nusrat Mayın Gemisi hakkında bilgi toplayınız.

5. Sınıf Türkçe Nusrat Mayın Gemisi hakkında bilgi toplayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Nusrat Mayın Gemisi hakkında bilgi toplayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Günümüzde Nusret olarak bilinse de asıl adı  Nusrat’tır. Mayın dökücü bir gemi olan Nusrat,  Osmanlı Devleti’nin donanmadaki eksiklerin eksikliklerini gidermek için sipariş  ettiği modern gemilerden biridir.  1910 Almanya sipariş verilen gemi  Osmanlı donanmasına 1913 yılında katılmış Çanakkale Deniz Savaşları kazanılmasında büyük rol oynamıştır.


Nusrat Mayın Gemisi hakkında bilgi toplayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:  7 Mart’ı 8 Mart’a bağlayan gece Karanlık Liman’a bıraktığı 26 mayın ile Çanakkale Deniz zaferinin kazanılmasında büyük rol oynamıştır. 18 Mart günü Boğaz’dan geçmeye çalışan İngiliz Fransız  zırhlılarını batırıp geçişlerini engellemiştir.

1918 Mondros mütarekesinden sonra sekiz Yıl görev dışı kalan gemi  1962 yılında özel kişilerce satın almıştır. Kaptan Nusret adıyla Kuruyük gemisi olarak hizmet vermiştir. 1990 yılında Mersin açıklarında  Alabora olan gemi 1999 yılından bir grup gönlü tarafından çıkarılmış 2003 yılında Tarsus belediyesi tarafından Çanakkale Savaşları ile ilgili heykellerinde yer aldığı bir çevre düzenlemesiyle anıt haline getirilmiştir.

Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda 2011 İnşa edilen Nusret mayın gemisinin  birebir ölçüdeki kopyası Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı’nda sergilenmektedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Tarihte yaşanmış olan en büyük milli mücadele eden biri olan Çanakkale destanı’nın en büyük yardımcısı ve destekçisi olarak bilinen Nusret mayın gemisinin 7 ,8 Marr aralığında denizde geçmek isteyen düşmanların geçişini engelleyen önemli Savaş gemilerinden biridir. Bu konuda verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.