Ders Notları

Önemli buluşlar yapmış Türk-İslam bilginleri ile ilgili bir araştırma yapınız. 

6. Sınıf Türkçe Önemli buluşlar yapmış Türk-İslam bilginleri ile ilgili bir araştırma yapınız.  konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Önemli buluşlar yapmış Türk-İslam bilginleri ile ilgili bir araştırma yapınız.  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

  • -El-Hârizmi(780-850)
  • -Fârâbi(872-950)
  • -İbn-i-Sina (980-1037)
  • -Piri Reis(1465-1554)

Önemli buluşlar yapmış Türk-İslam bilginleri ile ilgili bir araştırma yapınız.  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:


El-Hârizmi(780-850): Matematik alanındaki çalışmalarla tanınan Hârizmi cebrin babası olarak bilinir. Birinci ve ikinci dereceden denklem çözümünün yer aldığı kitabı matematik tarihindeki ilk kitaptır.

Fârâbi(872-950): Filozof, gök bilimci, bilim adamı olan Fârâbi yaptığı çevirilerle İslam dünyasında felsefenin anlaşılmasına katkı sağlamıştır. İslam dünyasında pozitif bilimleri başlatan kişidir.

İbn-i-Sina (980-1037): Tıp alanında önemli çalışmalar yapmış  ve yazdığı El-Kanun fi’t-Tıb (Tıbbın Kanunu) kitabi yıllarca temel eser olarak kullanılmıştır. Modern bilimin kurucusu ve hekimlerin önderi olarak tanınır.

Piri Reis(1465-1554): Denizci ve kartograf. Amerika kıtasını gösterdiği “Kitab-ı Bahriye” ile tanınmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Türkçe ders kitabı olması da yer aldım önemli bilgileri ve değerleri Türk toplumuna islam-türk anlayışını benimsemiş olan bilginleri açıklayıcı bir şekilde öğrendim. Vermiş olduğunuz bilgiler kısa net anlaşılır bir şekilde olduğu için defterine geçir kendi eksiksiz bir şekilde ve rahat bir şekilde detayları ile beraber yapmış oldum. Bütün derslerde olduğu gibi bu derslerde de vermiş olduğunuz bilgilerden faydalanarak başarama başarı katıyorum . Verdiğiniz cevaplar çok efsane çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.