Ders Notları

Örneğin bakır veya gümüş kaşıklar bağlı olduğunda devredeki ampuller aynı parlaklıkta mı ışık verir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Örneğin bakır veya gümüş kaşıklar bağlı olduğunda devredeki ampuller aynı parlaklıkta mı ışık verir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Örneğin bakır veya gümüş kaşıklar bağlı olduğunda devredeki ampuller aynı parlaklıkta mı ışık verir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

İletkenler, elektron hızlarına göre elektriği iletme hızları farklılık gösterir.

Elektrik enerjisinin bağlı  olduğu bir devreye bakır ve gümüş kaşıklar in olduğu bir devreye dahil edersek, göreceksiniz ki  gümüş iletken çok daha hızlı iletken olduğu için ampulü çok daha fazla parlatır.


Örneğin bakır veya gümüş kaşıklar bağlı olduğunda devredeki ampuller aynı parlaklıkta mı ışık verir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Bakır ve gümüş elektriği iletme farklılıkları olan metal iletkenlerdir. Her iletken in farklı ile etme hızı bulunur. Bu içlerindeki elektron hareketlerinin hızından dolayı kaynaklıdır.

Dünyanın en iyi iletkenlerinden bir tanesi altın diğeri ise gümüştür. Bakır da iyi bir iletendir. Fakat gümüş ve altın gibi iletkenlerle çok daha hızlı oldukları için devreye bağlandıklarında doğal olarak ampullerin farklılıkları çok daha farklı olacaktır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Fen bilimleri ders kitabımız da bir ampul devresi yaptığımız zaman farklı iletkenlerin ne işe yaradığını altın bakır gibi çeşitli iletkenlerin ampul devresindeki farklılıkları gösterme deki temel örneklerini yukarıda verdiğiniz bilgilerle daha yakın bir şekilde öğrendim verdiğiniz cevapları ve bilgileri her zaman çok beğeniyorum sizler sayesinde fen bilimleri dersinde önemli olan konuları araştırarak öğrenmek isterken her zaman kendimi Forum sayfa sitesinde buluyorum bu siteyi çok beğenerek takip ediyorum sizler sayesinde derslerdeki başarıyı yakaladım V6 sınıftaki fen bilimleri dersi mi daha güçlendirerek başarılı bir hale getirdim.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.