Osmanlı Devleti’ni işgale hazırlanan İtilaf Devletleri’nin Mondros Ateşkes Antlaşması’na hangi maddeleri eklediklerini yazınız.


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Osmanlı Devleti’ni işgale hazırlanan İtilaf Devletleri’nin Mondros Ateşkes Antlaşması’na hangi maddeleri eklediklerini yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Osmanlı Devleti’ni işgale hazırlanan İtilaf Devletleri’nin Mondros Ateşkes Antlaşması’na hangi maddeleri eklediklerini yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Mondros Ateşkes Antlaşması Ateşkes anlaşmasından çok bir işgal Antlaşmasıdır. Osmanlı hükumeti birinci dünya savaşında aldığı ağır yenilgilerden dolayı bu anlaşmayı imzalamak zorunda kalmıştır. Onlara göre Avrupalıların medeniydi vede Osmanlıyı işgal etmezlerdi.

Fakat anlaşma içerisinde bulunan 7. Maddeyi dikkate almadılar 7. Madde itilaf devletlerinin güvenliklerini tehdit edici bir durum olduğunda herhangi bir stratejik noktayı işgal hakkına sahiptir. İbaresi bulunmaktaydı. Buda Osmanlıyı istedikleri gibi işgal etme hakkı doğurmuş oldu.


Osmanlı Devleti’ni işgale hazırlanan İtilaf Devletleri’nin Mondros Ateşkes Antlaşması’na hangi maddeleri eklediklerini yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

İtilaf devletleri Osmanlı devletini rahatlıkla işgal edebilmek için bir ateşkes Antlaşması olmasına rağmen Mondros Ateşkes Antlaşması içerisine bazı stratejik maddeler koyarak Osmanlıyı istedikleri yerden işgal edebilecekleri bir konuma düşürdüler.

Özellikle yedinci maddenin itilaf devletleri güvenliklerini tehdit edici durum olduğunda herhangi bir stratejik noktayı işgal hakkına sahiptir. Maddesi Osmanlıyı tamamen işgale açık hale getirmiştir.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Osmanlı Devleti’ni işgale hazırlanan İtilaf Devletleri’nin Mondros Ateşkes Antlaşması’na hangi maddeleri eklediklerini yazınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Mondros ateşkes antlaşması ı Dünya Savaşı'nda ittifak devletlerinin kaybetmesi ile itilaf devletlerinin işgalci bir ortam hazırlayarak imzalamış olduğu bir anlaşma olarak tarihe geçmiştir. Çok zor durumda olan işgallerden Osmanlı devleti'ne Mondros ateşkes antlaşması çok ağır bir işgalci bir anlaşma olarak gelmiştir elbetteki İslam devletleri ülke topraklarını girmeye ve çeşitli birçok alanlarda söz hakkı olmak istediği için Mondros ateşkes antlaşması'nı imzalamak istemiştir anlaşmayı kabul etmek zorunda kalmıştır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!