Ders Notları

Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’nda tarafsız kalması mümkün olabilir miydi? Tartışınız.

8. Sınıf İnkılap Tarihi Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’nda tarafsız kalması mümkün olabilir miydi? Tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’nda tarafsız kalması mümkün olabilir miydi? Tartışınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’na girmemek için çabalamış olsa da onu savaşa  ittiler. İtilaf devletleri ile birlik olmaya çalıştığında itilaf devletleri onu dışlamıştı. Tarafsız olmasını istediklerinde ise Osmanlının istekleri yerine getirilmiyordu.

Bu durumda ittifak devletleriyle birlikte hareket etmekten başka şansı kalmamıştı. İtilaf devletleri aralarındaki gizli anlaşmalarla  zaten Osmanlı topraklarını paylaşmıştı. Osmanlı savaşa girmekten başka şansının olmadığını düşünerek Almanya’nın yanında savaşa girdi.


Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı’nda tarafsız kalması mümkün olabilir miydi? Tartışınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Osmanlı Devleti 1. Dünya savaşında tarafsız kalamazdı. Çünkü Osmanlı Devleti itilaf devletlerine başvuru yaparak itilaf devletleri ile beraber hareket etmek istemiştir. Fakat itilaf devletleri buna karşı çıkarak kabul etmemişlerdir.

Bunun birinci sebebi itilaf devletlerinin Osmanlı toprakları üzerindeki çıkarlarıdır. Osmanlı Devleti itilaf devletleri tarafından tarafsız kalması önerilmiş olsa da Osmanlı devletinin isteklerini yerine getirmeyi istemediler. Buda Osmanlı devletini zorunlu olarak savaşa girmek mecburiyetinde bıraktı.

Ayrıca Almanya Osmanlıyı savaşa çekerek üzerindeki yükü hafifletme ve yeni cepheler açma peşindeydi. Bu şekilde savaş daha geniş bir alana yayılacaktı.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’nda tarafsız kalması elbette ki mümkün değildi çünkü ekonomisi zor durumda kalan ve vatan toprakları bağımsızlığını dedi şekilde etkileyen çeşitli sorunlar yüzünden vatan topraklarını işgal eden düşmanları koruma altına almak için ve çeşitli önlemler almak için vatan topraklarının yeniden kazanmak için ittifak devletleri ile beraber 1. Dünya savaşı’na katılmak beraber kaybeden tarafta olarak ülke topraklarını ekonomiyi ciddi şekilde etkileyen bu tutumu Osmanlı Devleti’nin Bir dönüm noktası olarak sayılmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.