Osmanlı Dönemi’nde yaşayan bir tüccar olsaydınız hangi ulaşım araçlarını tercih ederdiniz? Neden?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Osmanlı Dönemi’nde yaşayan bir tüccar olsaydınız hangi ulaşım araçlarını tercih ederdiniz? Neden? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Osmanlı Dönemi’nde yaşayan bir tüccar olsaydınız hangi ulaşım araçlarını tercih ederdiniz? Neden? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Osmanlı döneminde yaşıyor olsaydım, öncelikle demiryolunu kullanırdım. Güvenli olması ve ekonomik olmasının yanısıra kötü hava şartlarında dahil ulaşım devam edebilmektedir. Demir yolunun olmadığı yerlerde karayoluyla develer veya atlarla ticaret yapardım.


Osmanlı Dönemi’nde yön?? aşayan bir tüccar olsaydınız hangi ulaşım araçlarını tercih ederdiniz? Neden? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Osmanlı döneminde yaşayan bir tüccar olsaydım,kullanmayı tercih edeceğim il ulaşım aracı ilk olarak demir yolu olurdu. Demir yolları kurulduğu dönemde daha hızlı, daha güvenli  hava şartlarının en kötü olduğu zamanlarda dahi ulaşımın aksamamasından dolayı demir yolu kullanmak daha mantıklı olurdu.

Osmanlı döneminde diğer ulaşım aracı demir yolunu olmadığı yerlerde atlar ve develerle yapılmaktadır. Bunlara kervan denmektedir. kervanların uğrayacakları ve konaklayacakları yerlere ise kervansaray denilmekteydi.Diğer ulaşım aracı ise denizler üzerinde hakim olan osmanlının gemilerle ticaret yapardım.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Osmanlı Dönemi’nde yaşayan bir tüccar olsaydınız hangi ulaşım araçlarını tercih ederdiniz? Neden?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Osmanlı devleti zamanında tüccarlar genellikle demiryolunu veya deniz yolu tercih ederlerdi. Özellikle gemilerin tüccarlar tarafından sıkça kullanılması Osmanlı devleti zamanında gemilerin ticaret ve ekonomik alanında çok büyük bir etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Gemilerle ülkeler arası ve şehirlerarası ulaşım ekonomik iletişimler ve sosyal iletişimler sağlanabilmektedir. Ayrıca Osmanlı devleti zamanında kullanılan ulaşım araçlarından bir diğeri ise demiryolu ulaşımı ydı. Demiryolu ulaşımı hem güvenli oluşu hem de hızlı oluşuyla tüccarların tercih ettiği bir ulaşım aracıydi.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!