Ders Notları

Oynar ve oynamaz eklemlere örnekler veriniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Oynar ve oynamaz eklemlere örnekler veriniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Oynar ve oynamaz eklemlere örnekler veriniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Oynar eklemler: Kol ve bacak eklemleri, el ve ayak eklemleri, kalça kemiği ile uyluk kemiği arasındaki eklemdir.

Oynamaz eklemler: Kafatası, yüz eklemleridir.


“Oynar ve oynamaz eklemlere örnekler veriniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Vücutta yer alan eklemler üç ana grupta toplanmıştır. Oynar eklemler  ; Kol ve bacak eklemleri, el ve ayak eklemleri, kalça kemiği ile uyluk kemiği arasındaki eklemdir. Oynamaz eklemler: Kafatası, yüz eklemleridir

Oynamaz eklemler hareket etmeyen kısımlarda bulunur. İskelet sisteminin hareket etmeyen kısımlarında bulunan kemiklere de oynamazlar. Bunlarda bu bölüme dahildir. Eklemleşen bu kemikler girinti ve çıkıntılar ile birbirine bağlıdır.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 6 sınıf fen bilimleri ders kitabımızda yer alan bilgilere baktığımız zaman oynar eklem ve oynamaz eklemlerin neler olduğunu öğrendik ve bilgi sahibi olduk verdiğiniz bilgilerden yola çıkarak bu konuda güzel bir konuya değindik fen bilimleri dersinde öğrenmek istediğimiz tüm konuları bu sayfada bulabiliyoruz bu sayfadaki bilgi ve cevaplar sayesinde her zaman vücudumuzda bulunan organları kemikleri kasları ve sistemlerine ne gibi görevleri olduğunu öğrenerek avradım verdiğiniz bilgi ve cevaplar için çok teşekkür ederim her zaman size de ziyaret ederek ödev yapıyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.