Ders Notları

Oyunların ve kıyafetlerin yaşanan yerin kültürel özelliklerini yansıttığını düşünüyor musunuz?

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı Oyunların ve kıyafetlerin yaşanan yerin kültürel özelliklerini yansıttığını düşünüyor musunuz? Neden? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Oyunların ve kıyafetlerin yaşanan yerin kültürel özelliklerini yansıttığını düşünüyor musunuz? Neden?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Oyunları ve kıyafetlerin yaşanan yerin kültürel özelliklerini yansıttığını düşünüyorum. Çünkü oyunlar o yörede gelişen insanların kendi kıyafetleri ve kendi müzik zevkleri ile oluşmaktadır.


“Oyunların ve kıyafetlerin yaşanan yerin kültürel özelliklerini yansıttığını düşünüyor musunuz? Neden?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Her ürünün kendine has bir müzik zevki ve giymiş olduğu belirli kıyafetleri vardır.

Dolayısıyla bir düğün veya eğlence olacağı zaman bu giymiş olduğu kıyafetler ve geleneksel müzik ile danslar edilir.

Böylece oyunlarım ve kıyafetlerin yaşanan yerin kültürel özellikleri ile doğrudan alakalı olduğu ve ona göre şekerlendiğini söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 5 sınıf sosyal bilgiler ders kitabımızda yer alan bu ödevimizde elbette ki yöreden yöreye farklılık gösteren kültürel bir değerimiz olan oyunlarımız ve giysilerimiz bizim atlarımızdan kalan yöremizi ifade eden şekilde diğer yörelerden farklılık gösterdiğini söyleyebiliriz her yöreye göre ya da ülkeden ülkeye bazen oyunlarımız bazen yemeklerimiz bazen kıyafetlerimiz bazen ise lehçemiz değişkenlik göstermektedir bunlara yukarıdaki örneklere bakarak birçok örnek verebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.