Ders Notları

Öz denetim bilincine sahip sabırlı bir Müslüman, davranışlarında nelere dikkat eder?

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öz denetim bilincine sahip sabırlı bir Müslüman, davranışlarında nelere dikkat eder? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Öz denetim bilincine sahip sabırlı bir Müslüman, davranışlarında nelere dikkat eder? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Öz denetimden kast edilen, insanların davranışlarının farkında olması ve kendisini hesaba çekmesi demektir. Kendi hata ve kusurlarının ve niyetinin farkında olan sabırlı bir Müslüman; sorumluluklarını zamanında yerine getirir, insanları affeder, hata yapanlara karşı özür dileme fırsatı verir, hemen bağırıp çağırmaz ve adaletle hükmeder.


Öz denetim bilincine sahip sabırlı bir Müslüman, davranışlarında nelere dikkat eder?  konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Öz denetim bilincine sahip sabırlı bir Müslüman dan kast edilen, kendi yaptıkları konusunda farkındalığı olan , kendi nefsini hesaba çeken , iyilik ve kusurlarına objektif gözle bakabilen kişidir. Böyle bir Müslüman karşılaştığı sorunlar karşısında eleştiri yapmak yerişne hatayı bulmaya çalışır. Sinirlendiği zaman insanları kırmadan ve bağırıp çağırmadan önce durup , düşünür. İnsanları kınamadan önce anlayışla olaya bakmaya çalışır. Nitekim büyük alimlerimizden gelen haberlere göre , bu büyük insanlar her gece kendi yaptıklarını hesaba çeker ve neyi ne kadar doğru, neyi ne kadar yanlış yaptıklarını anlamaya çalışırlardı. Böylece eğer hata yaptıkları bir yer varsa onu tespit eder ve hata büyümeden önce önlemini alır ve istiğfar ederlerdi. Karşılaştıkları insan ister Müslüman ister gayrimüslim olsun herkese adaletle davranırlardı. İşte öz denetim bilincine sahip sabırlı bir Müslüman , bir Müslümana yakışacak derecede sabrı ve anlayışı gösterebilen kimsedir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Bir insan kendi ahla kendi merhameti ve hoşgörülü yaklaşımı ile kendi davranışlarına özdenetim yapabilir. Bir insan istemedikçe ve zor durumda kalmadıkça asla kötülük yapmamalı bu Hakkı yememeli ve doğru yoldan ayrılmamalıdır. Çünkü bir insan kötü olduğu zaman da yer karşısındaki insana kötü davrandığı zaman aslan mutlu olamaz sevgi saygı anlayış hoşgörü iyi niyetten ve sabırlı olmaktan geçer. Bir insan ahlaklı sabırlı ve merhametli olduğu zaman tüm çevresine yardım eder ve bu örnek davranışıyla bu hayattan görse bile devamlı bilinen ve tanınan biri olur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.