Ders Notları

“Öz denetim” ne demektir? Öz denetim bilincine sahip insan nasıl davranır ve nelere dikkat eder?

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi “Öz denetim” ne demektir? Öz denetim bilincine sahip insan nasıl davranır ve nelere dikkat eder? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Öz denetim” ne demektir? Öz denetim bilincine sahip insan nasıl davranır ve nelere dikkat eder? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Öz denetim; kişinin belli bir amaç için davranışlarını, duygularını yönetmesi demektir. Öz denetim bilincine sahip insan sabırlı ve akıllı olur. Sinirlendiği zaman öfke ile hareket etmez. Başına bir sıkıntı geldiği zaman ümitsizliğe kapılmaz ve ümitli olur, çıkış yolu arar. Haramlardan kaçar ve helal dairesinde mutlu olur. Nefsinin her istediğine boyun eğmez ve birşey olduğu zaman zamanını bekler, aceleci davranmaz.

 


“Öz denetim” ne demektir? Öz denetim bilincine sahip insan nasıl davranır ve nelere dikkat eder? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Öz denetim; kişinin belli bir amaç ve birşey elde etmek için  için davranışlarını, duygularını yönetmesi demektir. Müslümanda Allah rızasını sevap ve Cennet’ i kazanmak için davranışlarını kontrol altında tutan kişidir. Öz denetim bilincine sahip insan sabırlıdır. Aklını kullanır ve duyguları ile hareket ederken bile mantıklı hareket eder. Duyguları ile hareket edip konuşurken bile insanları kırıp kırmama, kötü sözlerden kaçmak gibi davranışlarla aklını kullanmış olur.

Sinirlendiği zaman öfke ile hareket etmeyip sakinleşmeyi bekler.  Başına bir sıkıntı geldiği zaman ümitsizliğe kapılmaz ve ümitli olur. Durumdan kurtulmak için çareler ne ise onu yapar ve hem beden hemde ruhsal sağlığını korumuş olur. İnsanlarla olan ilişkilerinde her zaman denetim yapar . Kırdığı veya hata yaptığı konularda hemen müdahalede bulunur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Özdenetim denilince aklımıza insanın kendi iradesinin farkında olması kendini yönetiyor olması Kendi düşüncelerini ve fikrini karşıdaki insanı anlaşılır bir şekilde ifade etmesi hoşgörülü ve empati kurarak ilişkilerinde güzel bir şekilde özgüven içerisinde yapması gelebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.