Ders Notları

‟Öz ısı, erime ısısı, donma ısısı ve buharlaşma ısısı” kavramlarının tanımlarını aşağıdaki noktalı bölüme yazınız.

8. Sınıf Fen Bilimleri ‟Öz ısı, erime ısısı, donma ısısı ve buharlaşma ısısı” kavramlarının tanımlarını aşağıdaki noktalı bölüme yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


‟Öz ısı, erime ısısı, donma ısısı ve buharlaşma ısısı” kavramlarının tanımlarını aşağıdaki noktalı bölüme yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Öz ısı birim kütlesinin sıcaklığının bir derece artması için verilmesi gereken ısı miktarına denir.
Erime ısısı : Bir maddenin erime noktası için gerekli olan işi miktarına denir.
Donma ısısı:  Donma ısısı bir maddenin donabilmesi için vermesi gereken işi miktarına denir.
Buharlaşma ısısı: Bir maddenin gaz haline gelebilmesi için alması gereken işi miktarıdır.


‟Öz ısı, erime ısısı, donma ısısı ve buharlaşma ısısı” kavramlarının tanımlarını aşağıdaki noktalı bölüme yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Öz ısı yada özgül işi diye bilinen bir maddenin bir gramında sıcaklığın bir derece arttırmak için gerekli olan işi enerji miktarına öz işi denir.
Erime ısısı: erime noktası olarak bilinen katı halde olan bir maddenin katı halden sıvı hale geçmesi için alması gereken işi sıcaklık değerine denir.
Donma ısısı:  Sıvı halde bulunan bir maddenin hal değişimi yaparak, vermesi gereken ısıya denir.
Buharlaşma ısısı: Buharlaşma bir sıvının gaz haline dönüşebilmesi için alması gereken ısı enerji miktarına denilmektedir.


 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Maddenin çeşitli şekillerde buharlaşması donması ve erimesi elbetteki ısıya bağlı olarak değişiklik göstermektedir değişiklik gösteren maddelerin çeşitli ısmarla şekil değiştirdiğini gözlemlemek mümkündür örneğin buz halindeki Bir katı maddenin ısıya maruz kaldığı zaman erimesi veya buharlaşması örnek olarak verilebilir veya sıvı halde bulunan bir kekin fırın sıcaklığında ısınarak katı hali aldığı da örnek olarak verilebilmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.