Ders Notları

Özel ve cins isimlerin olmadığı cümleler kurulabilir mi? Niçin? Açıklayınız.

6. Sınıf Türkçe Özel ve cins isimlerin olmadığı cümleler kurulabilir mi? Niçin? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Özel ve cins isimlerin olmadığı cümleler kurulabilir mi? Niçin? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Özel ve cins isimler olmadan cümlelerin kurulması Elbette mümkündür.  Ancak sıfatlar ve zamirler gibi söz sanatları ile beraber belli bir yere kadar bu cümlelerin kurulması ve ifade edilmesi mümkün olacaktır.


Özel ve cins isimlerin olmadığı cümleler kurulabilir mi? Niçin? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Günümüzde cümleler kurarken özel ve cins isimlerin olmadı cümlelerin kurulması mümkün olmakla beraber metinler Eğer Bu cümlelerden oluşması durumunda okuyucunun anlaması zor olacak ve metinler belli bir anlam bütünlüğünü sağlamayacağını ifade edebiliriz.

Sonuç olarak öznel ve nesnel cümlelerin kullanılmadığı belli kısımlar oluşturulabileceği gibi bu cümlelerin oluşturulması sağlıklı olmayacağını söyleyebiliriz.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Türkçe ders kitabı mızda yer alan özel isimler özellikle kişiye ait kuruma ait okula ait veya herhangi şehir hastane ve özel kurumlara ait isimlerin genel kapsamlı olarak bildiğimiz büyük harfle başlayan ve ek geldiği zaman ‘ile ayrılan isimlere örnek verilir. Cins isimler ise çevremizde gördüğümüz genellikle cansız olan varlıklara verilen isim türü olarak bilinmektedir. Cins ve özel isim kullanmadan cümle kurabiliriz. Bu cümleler farklı örneklerle pekiştir inebilir. Örneğin kapıyı açabilir misin cümlesinde ne cins neden özel isim vardır. Bugün hava çok sıcak cümlesinde de ne cins nede özel isim bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.