“Özgür düşünce” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler “Özgür düşünce” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Özgür düşünce” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : ”Özgü düşünce” ifadesinden insanların kendi istedikleri gibi düşünme ve hayal kurma özgürlüğünün olmasını anlıyorum. Kimsenin zorlaması olmadan kurulan düşüncelerdir. Kural tanımamak değil aksine belli ölçülerde ve ahlaki değerlere uygun ve kimseye zarar vermeden olarak farklı fikirlere sahip olmaktır.


“Özgür düşünce” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Allah tüm insanları farklı mizaçlarda yaratmıştır. Her insanın düşünceleri birbirinden farklıdır. Aynı evde aynı anne ve babadan yetişmesine rağmen kardeşler arasında bile fikir farklılıkları olabilir. Özgür düşünce, insanların öğrendikleri bilgilere göre hareket etmeleri ve herhangi bir zorlama olmadan düşünme yeteneklerine denir. Kimsenin düşünce özgürlüğü adı altında insanlara zarar vermeye ve kalplerini kırmaya hakkı yoktur. Veya düşünce özgürlüğü diyerek kişilerin hakkına girilmez. Düşünce özgürlüğü isteyen insan ahlaki ve kültürel değerleri atmak zorunda değildir. Bu toplumu fasada uğratır. Aksine saygı ve sevgi çerçevesinde insanların fikirlerine saygı duyarak kendi fikirlerini ortaya koymaktır. Düşünce özgürlüğü insanların kendi fikirlerinin olması ve ona göre hareket etmeleri demektir. Böylece her insanda olan özellikler açığa çıkacak ve çok farklı alanlarda başarılar elde edilecektir. Kişinin kendi çocuğuna dahi olsa fikirlerini dayatması ve onun fikirlerini hiçe sayması düşünülemez. Çocuklarında meslek seçimi gibi kendi özelliklerine uygun olarak düşünceleri vardır. Ve bu düşünceye göre hareket etmeleri yeteneklerini ortaya çıkaracaktır. Aksi halde dayatılan zorundalıklar da gerçek başarı ve mutluluk elde edilemez.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

“Özgür düşünce” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Özgür düşünce denilince aklımıza fikirlerimize düşüncelerimizi kendi yaşam biçimimizi ve dini anlayışımızı özgür ve hür bir şekilde yaşamamız ve yansıtmamızı anlamına gelmektedir. Cumhuriyet ve demokrasi ile yönetilen bir ülkede hak ve özgürlüklerimiz yeterince yaşandığı zaman Özgür düşüncede aktif bir şekilde yaşamımıza girmektedir. Yalnız toplum arasında değil aile bireyleri ararsınız da arkadaşlarımız arasında sınıf arkadaşlarımızla beraber özgür düşünce şeklinde yaşamamız bizi daha sosyal birer birey yapar.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!