Ders Notları

Özgürlükle sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız.

8. Sınıf Din Kültürü Özgürlükle sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır? Açıklayınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Özgürlük her insanın hak ettiği bir durumdur. Ancak doğru anlaşılması lazımdır. Bir insan dilediğimde özgürüm deyip, insanlara zarar verme yetkisine sahip değildir.
Yada bir insan özgürüm diyerek insanları kıramaz veya haklarına tecavüz edemez. Bir ailedeki bireyler özgürlük adı altında sorumluluklarını yerine getirmezlerse çok insan mağdur olur. Bu örneklerde olduğu gibi insanda özgürdür ancak bazı yerlerde ve sorumluluklarını yaparak özgürdür. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Bir insan dilediği gibi hareket ettiği zaman dilediği gibi konuştuğu zaman ve dilediği gibi davrandığı zaman Özgür olduğu sayılmaz özgür bir insan sorumluluklarını ve görevlerini bilir devleti’ne karşı oturmuş olduğu evde aile bireylerine karşı çevresine karşı tutumu davranışlarda sorumlulukları olmalıdır özgür bir insan düşüncelerini saygılı bir şekilde ifade eder seçme ve seçilme hakkına sahip olur ve özgürlüklerini kullanabilir Ayrıca yaşama barınma güvenli ve bağımsız ortamlarda yaşama hakkı vardır bir insanın Özgür olması demek dilediği gibi davranması anlamına gelmez.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.