Ders Notları

Peki, besinlerin yapısında bulunan enerji hangi olay ile canlıların kullanabileceği enerji şekline dönüşüyor olabilir? Canlıların enerji elde etmesinde farklılıklar olabilir mi?

8. Sınıf Fen Bilimleri Peki, besinlerin yapısında bulunan enerji hangi olay ile canlıların kullanabileceği enerji şekline dönüşüyor olabilir? Canlıların enerji elde etmesinde farklılıklar olabilir mi? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Peki, besinlerin yapısında bulunan enerji hangi olay ile canlıların kullanabileceği enerji şekline dönüşüyor olabilir? Canlıların enerji elde etmesinde farklılıklar olabilir mi? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Dünya üzerinde enerji oluşumu Azot dönüşümü ile yeşil bitkilere ve toprağa geçmektedir. Yeşil bitkiler üzerinde oluşan nitrat bitkilerin fotosentez yapmasıyla enerjiye dönüştürülerek kullanılır.

Hayvanlarda ise  yedikleri yeşil bitkiler ile beslenirler. Yeşil bitkiler ile beslenen hayvanlar ve insanlar bu bitkiler ve hayvanlar üzerindeki enerjiyi besinler birlikte solunum yaparak yakarlar.


Peki, besinlerin yapısında bulunan enerji hangi olay ile canlıların kullanabileceği enerji şekline dönüşüyor olabilir? Canlıların enerji elde etmesinde farklılıklar olabilir mi? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Dünya üzerindeki canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Enerji dönüşümü bitki, hayvanlar ve insanların temel yaşam unsurlarıdır.

Enerji dönüşümü iki temel unsur üzerinden ele alınmaktadır. Bitkiler enerjiyi fotosentez ile gerçekleştirirken hayvanlar ve insanlara solunum aracılığıyla besinler üzerinde ki enerjiyi solunum yöntemiyle enerjiye çevirerek kullanmaları sağlanmış olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için besin ve beslenmeye ihtiyaç duyarlar beslenen canlılar elbetteki sahip oldukları yiyecekler sayesinde enerjiye sahip olurlar ve enerji sayesinde günlük hayatlarındaki çeşitli davranışları hareketleri ve fonksiyonları yerine getirmiş olurlar. İnsanların ağız yoluyla almış oldukları besinleri dil diş yardımıyla ve sindirim sistemi yardımıyla eğiterek enerjiye çevirdikleri ve enerji sayesinde gerekli olan hareketlere sağladıkları silinmektedir fen bilimleri ders kitabımızdaki ödevimizi yapmak için çeşitli bilgilere ve örnekleri sahip olmak amacıyla her zaman Forum sayfa sitesini ziyaret ediyor ve sizlere de bu sitenin her zaman ziyaret etmenizi ve güzel bilgilerini edinmenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.