Peki, biyoçeşitliliğin azalmasının doğal yaşama ne gibi etkileri olur? | Forum Sayfa Cevapları

Peki, biyoçeşitliliğin azalmasının doğal yaşama ne gibi etkileri olur?


Fen Bilimleri Öğretmeni

5. Sınıf Fen Bilimleri Peki, biyoçeşitliliğin azalmasının doğal yaşama ne gibi etkileri olur? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Peki, biyoçeşitliliğin azalmasının doğal yaşama ne gibi etkileri olur? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Biyolojik çeşitliliğin azalması demek doğadaki besin zincirinin yok olması demektir veya avlanması yasak olan türlerin avlanarak dünya üzerinden nesillerinin yok edilmesi anlamına gelir.

İlimsiz ağaç ve bitki türlerini yok etmek biyolojik çeşitliliği yok etmek demektir biyolojik çeşitliliğin yok olduğu bir yerde meyve ve sebze çeşitliliği ortadan kalkar. Biyolojik çeşitlilik olmadığı için toprağın kalitesi düşer. O aynı zamanda insanların geçim kaynaklarını daha düşürmüş olur.

Biyolojik çeşitlilik canlı çeşitliliğinin de yok olması demektir Biyolojik çeşitlilik olmadığı yerde canlı çeşitliliği azalır veya bu canlıların nesilleri tükenir.


Peki, biyoçeşitliliğin azalmasının doğal yaşama ne gibi etkileri olur? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Biyolojik çeşitliliğin azalması demek dünya üzerindeki doğal besin zincirinin bozulması veya yok olması anlamına gelmektedir.

Onun sonucunda doğal yaşamda hayat zorlaşacak besin bulamayan hayvan çeşitliliği ise bölgede yok olacak veya başka bölgelere göç etmek zorunda kalacaktır. Biyoçeşitliliğin azalması sonucunda geniş bir alanda meyve ve sebze üretimi oluşmayacak bunun sonucunda üretim azalacaktır.

Biyoçeşitlilik azaldığı takdirde çevre sorunları da ortaya çıkmaya başlar. Biyoçeşitlilik azalması sonucunda toprak kalitesi düşer. Dolayısıyla çiftçilikte besin kalitesi düşmeye başlar. Biyoçeşitliliğin azalması demek canlı türünün de azalması demektir. Canlı çeşitliliğinin azalması ileri ki dönemlerde iklim değişikliklerine de kaynak olur.


 

Ders Kitabı Sayfa Aramaları:

,biyoçeşitliliğin azalmasının doğal yaşama etkileri

Ödevini Bulamadıysan ARA

Peki, biyoçeşitliliğin azalmasının doğal yaşama ne gibi etkileri olur?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak