Ders Notları

Peki, dengeli beslenmek için hangi besinlerden ne kadar tüketmek gerekir?

4. Sınıf Fen Bilimleri Peki, dengeli beslenmek için hangi besinlerden ne kadar tüketmek gerekir? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Dengeli beslenmek için ihtiyacımız olan tüm besinlerden mevsiminde yeteri kadar almamız fazlasını yememiz gerekmektedir. Bu besinlerin başında süt ürünleri, baklagiller, kırmızı et, beyaz et, balık, karbonhidratları almamız gerekir. Tıka basa doymak yeri doyma hissi verecek kadar yemeliyiz. Bu sayede kan şekeri belli bir seviyeye gelerek rahat bir şekilde yaşamımıza dengeli bir biçimde ihtiyacımız olan besinleri alarak devam edebiliriz. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Dengeli ve düzenli beslenmek istiyorsak meyve ve sebzelere bakliyatları süt ve süt ürünlerine et ürünlerini yeterince tüketmemiz gerekir sağlıklı yiyeceği çokça yemek veya her gün yemek sağlıklı değildir sahip olduğumuz besin kaynaklarını yeterince ve aralıklı bir şekilde farklılıklar yemeğimiz gerekir örneğin bir gün ıspanak bir gün brokoli bir gün fasulye yiyebiliriz ya da 1 gün yeşil fasulye veya bir gün mercimek çorbası içerek tüm meyve ve sebzelerden ve besin kaynaklarından yeterince vitamin aldığımızdan Emin olabiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.