Ders Notları

Peki deri, hangi uyarıcılara karşı duyarlıdır, çevremizdeki hangi uyartıları onunla algılarız?

6. Sınıf Fen Bilimleri Peki deri, hangi uyarıcılara karşı duyarlıdır, çevremizdeki hangi uyartıları onunla algılarız? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Peki deri, hangi uyarıcılara karşı duyarlıdır, çevremizdeki hangi uyartıları onunla algılarız? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Deri duyu organımız insan vücudunun beş duyu oranından bir tanesidir. Deri sayesinde acıyı, sert ve yumuşak olduğunu havanın sıcaklığını ve soğukluğunu hissederiz.


Peki deri, hangi uyarıcılara karşı duyarlıdır, çevremizdeki hangi uyartıları onunla algılarız? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

İnsanların, dokunma duyu organı deri sayesinde gerçekleşmektedir.  Derdimiz iki katmadan oluşur. Dış katman kalın ve ölü hücrelerden oluştuğu gibi alt katmanda ise kılcal damarlar, yağ bezleri ve ter bezleri bulunur.

Üzerinde ise  kıl kökleri ve de kıllar bulunmaktadır. Herhangi bir yere dokunduğumuz takdirde o yerin sıcak veya soğuk olduğunu, pürüzlü veya düz olduğunu, sıcaklığını, soğukluğunu, ağırlığını, hafifliğini veya deri üzerinde oluşan herhangi bir yaralanma durumunda acıyı hissetmemi derimiz sağlamaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vücudumuzu çepeçevre saran vücudumuzun elbisesi olarak bilinen deriyi sıcaktan soğuktan tahriş edici maddeler deme kimyasal maddelerden uzak tutarak sağlığını koruyabiliriz. Dediğimiz Ayrıca hissetme ve dokunma duyularına sahip olan duyu organlarımızdan gözümüz kapalıyken dokunarak ve hissederek derimiz sayesinde birçok maddeyi birbirinden ayırt edebilir ve ne olduğunu anlayabiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.