Peki elektrik, ev ve iş yerlerimize kadar nasıl taşınmaktadır? Taşınma sırasında maddelerin hangi özelliklerinden faydalanılmaktadır?


Fen Bilimleri Öğretmeni

6. Sınıf Fen Bilimleri Peki elektrik, ev ve iş yerlerimize kadar nasıl taşınmaktadır? Taşınma sırasında maddelerin hangi özelliklerinden faydalanılmaktadır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Peki elektrik, ev ve iş yerlerimize kadar nasıl taşınmaktadır? Taşınma sırasında maddelerin hangi özelliklerinden faydalanılmaktadır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Elektriği taşıyan maddeler, iletken özellikli maddelerdir. Bu maddeler genellikle metal olan elektriği iyi ileten maddelerdir. En iyi iletken altın, bakır, krom ve demirdir.

Bu iletken maddelerin dışları insanlara zarar vermemesi için yalıtım maddeleri ile kaplanır. En iyi yalıtım maddeleri plastik ve lastik maddelerdir.


Peki elektrik, ev ve iş yerlerimize kadar nasıl taşınmaktadır? Taşınma sırasında maddelerin hangi özelliklerinden faydalanılmaktadır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Çeşitli enerji kaynaklarıyla üretilen elektrik santrallerden üretilir. Bu santrallerden üretilen  elektrik iletken madde olan teller ve krom, bakır gibi iletkenlerle iletilir.

Bu iletkenler şehirler arası hatlara verilerek, oturduğumuz mahalleye, evlere ve iş yerlerine getirilir. Evlere getirilen kablolar vasıtası ile iletken olan maddelerin dışları yalıtım maddeleri ile kaplanarak, insanların herhangi bir hayatı tehlikeye maruz kalmaması için dışları kaplanır.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Peki elektrik, ev ve iş yerlerimize kadar nasıl taşınmaktadır? Taşınma sırasında maddelerin hangi özelliklerinden faydalanılmaktadır?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Evlerimizde iş yerlerimizde okullarımızdan ve her ortamda kullanmış olduğumuz elektriğin elektrik santralleri sayesinde evlerimize ve yaşamış olduğumuz ortamlara taşımış olduğunu söyleyebiliriz. Elektrik hem teknolojik araç gereçleri çalıştırmakta hem de elektronik eşyaların çalışmasını sağlamaktadır elektriksiz bir yaşam düşünülemez günlük hayatımızın her bölümünde elektrik vardır aydınlanmak için ampulleri elektrik ve çalıştığın söyleyebiliriz günlük hayatımızda her toplumda kullanmış olduğumuz araç gereçler çeşitli ihtiyaçlar iletişim ve ulaşım araçları da elektriğe bağlı olduğu söylenebilir elektrik santralleri ve elektrik kabloları sayesinde elektrik evimize kadar gelmekte ve olduğumuz her ortama yetiş'e bilmektedir.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!