Ders Notları

Peki, evde yemek pişerken tencereden yükselen buharı fark ettiniz mi?

3. Sınıf Fen Bilimleri Peki, evde yemek pişerken tencereden yükselen buharı fark ettiniz mi? konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Anneniz evde yemek pişirirken tencereden yükselen buharları görür. Bu baharların yükselmesinin sebebi suyun bir hali olan gaz haline dönüşmesidir.
Sıvı haldeki su ısı ile birlikte kaynama noktası olan 90 derecenin üzerine çıktığı takdirde buharlaşmaya başlayarak gaz haline dönüşür. Bunu gözümüzde annemiz yemek pişirirken kolaylıklar gözlemleyebiliriz. Gaz haline dönüşmüş su buharının önüne soğuk bir tabaka koyduğumuzda ise yeniden sıvı hale dönüşür anneniz yemek yaparken tencerenin kapağını açtığında kapağın altında su damlacıkları olduğunu görürsünüz. Bu da buharlaşan suyun soğuk tabaka ile karşılaştığı için yeniden suya dönüşmesinden kaynaklanır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Tencere kaynadığı zaman yemek piştiği zaman yemekten buhar yükseldiğini görebiliriz. Buhar yükseldiği zaman elbetteki sıvı halde bulunan veya katı halde bulunan yemeklerin piştiğini ve buharlaştığında görebiliriz. Görmüş olduğumuz buhar gaz madde olarak bilinmektedir. Annelerimize yemekleri yaptığı zaman üzülme sen bu ara görür ve kaynama seviyesinin yüksek olduğu için bu Bahar çıktığını gözlemleyebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.