Ders Notları

Peki, merkezî sinir sistemi ile organlar arasındaki bu bilgi alışverişi nasıl sağlanır?

6. Sınıf Fen Bilimleri Peki, merkezî sinir sistemi ile organlar arasındaki bu bilgi alışverişi nasıl sağlanır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Peki, merkezî sinir sistemi ile organlar arasındaki bu bilgi alışverişi nasıl sağlanır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Merkezi sinir sistemi ve organlar arasındaki iletişim beyin sayesinde irtibat kurarlar.

Beynimiz vücudun yönetildiği merkezdir. Beyin sayesinde duyu organlarımızın çalışır, acıkma, susama, uyku gibi günlük faaliyetler gerçekleştirilir. Kan basınımız ve vücut sıcaklığımız ayarlanır.


Peki, merkezî sinir sistemi ile organlar arasındaki bu bilgi alışverişi nasıl sağlanır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

  1. Merkezi sinir sistemi ile organlar arasındaki bilgi alışverişi beynimiz organize eder ve yönlendirir.
  2. Beynimiz sayesinde duyu organlarımızda gelen bilgiler değerlendirilir.
  3. Konuşmalarımız ve istediğimiz hareketler gerçekleştirilir.
  4. İnsanların günlük ihtiyaçları olan acıkma, susamak, uyku, uyanma gibi faaliyetleri  gerçekleştirilir.
  5. Merkezi sinir sistemi sayesinde organlarının ve sistemlerin birbiri ile bağlantıları sağlanır.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vücudumuzda bulunan merkezi sinir sistemi beyin tarafından yönetilmektedir beyin tarafından algılar ve sinir sistemi ile verilmiş olan algılar hareket etmemizi konuşmamızı yürümemiz e ve çeşitli birçok davranışlarımızı yerimize getirmenize yardımcı olur. Sinir sistemi diğer sistemler gibi vücudumuzun genel hareketine gelen davranışınız sağlayan ve vücudumuzda önemli olan bir sistemdir. Sinir sistemi ile beynimizde beraber vücudumuzun germe hareketi ve davranışları belirlenerek geber işlevler ortaya çıkar. Bu konuda verdiğiniz bilgiler ve cevaplar çok güzel her zaman sizler sayesinde tüm konularda rahat bir şekilde bilgileniyor ve ödevlerimi rahat bir şekilde bitire biliyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.