Peki, saydam bir ortamda ilerleyen ışık başka bir saydam ortama geçerse ne olur? Böyle bir durumda ışığın yayılma doğrultusunda ve yönünde değişiklik olur mu? | Forum Sayfa Cevapları

Peki, saydam bir ortamda ilerleyen ışık başka bir saydam ortama geçerse ne olur? Böyle bir durumda ışığın yayılma doğrultusunda ve yönünde değişiklik olur mu?


Fen Bilimleri Öğretmeni

7. Sınıf Fen Bilimleri Peki, saydam bir ortamda ilerleyen ışık başka bir saydam ortama geçerse ne olur? Böyle bir durumda ışığın yayılma doğrultusunda ve yönünde değişiklik olur mu? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Peki, saydam bir ortamda ilerleyen ışık başka bir saydam ortama geçerse ne olur? Böyle bir durumda ışığın yayılma doğrultusunda ve yönünde değişiklik olur mu? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Işığın hava yoğunluğunda bir ortamda hareket hızıyla çok daha yoğun olan su ortamındaki hareket hızı farklıdır.

Hava yoğunluğunda su  ortamına göre daha  hızlıdır. Su ortamına değdiği sınırdan itibaren  ışığın hızında düşme oluşur. Doğruluk açısında da  sapma oluşur bu olayın sonucunda kırılma meydana gelmiş olur.


Peki, saydam bir ortamda ilerleyen ışık başka bir saydam ortama geçerse ne olur? Böyle bir durumda ışığın yayılma doğrultusunda ve yönünde değişiklik olur mu? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Işığın  boşlukta yayılma hızı yaklaşık 300 milyon msdir. Güneşten çıkan bir ışık dünyaya 8 dk da gelmektedir. Dünyaya  gelen bir ışık hava  ortamında daha hızlı hareket ederken saydam bir  madde olan şu ortamına girdiği zaman hızı yavaşlar.

Veya şu ortamından hava ortamına geçerken  hızı tekrar artar. Işık hızında farklılıklar gerçekleşirken ışığın doğrultusunda değişiklikler oluşur. Bu  değişikliklere ışık kırılması denir. İki saydam ortamı birbirinden ayıran sanal  bir dik  sınır çizecek olursak bu  sınır parçanın  normali olur. Normalden geçen ışık normal açı ile gelirken gelmeme açısında kırılma oluşacak diğer ortama geçer. Işığın doğrusal açısında da sapma,bunun  sonucunda da ışığın gelme açısında sapma oluşur.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Peki, saydam bir ortamda ilerleyen ışık başka bir saydam ortama geçerse ne olur? Böyle bir durumda ışığın yayılma doğrultusunda ve yönünde değişiklik olur mu?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Kopya Yasak