Ders Notları

Peki, zararlı mikroskobik canlılardan kendimizi nasıl koruyabiliriz?

5. Sınıf Fen Bilimleri Peki, zararlı mikroskobik canlılardan kendimizi nasıl koruyabiliriz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Peki, zararlı mikroskobik canlılardan kendimizi nasıl koruyabiliriz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Kendimizi zararlı mikroskobik canlılardan korumak için ellerimizi sık sık yıkamamız yiyeceğimiz meyve sebze gibi türleri yemeden önce bol su ile  yıkanmalı, yıkayarak yemeliyiz.

Tozlu ve havasız ortamlarda solunum yapmaktan kaçınmalı olduğumuz ortamı mutlaka havalandırmalıyız. Kişisel temizliğimize dikkat etmeli yiyeceğimiz yemekleri ideal serinlikte buzluklarda veya buz dolapların muhafaza etmeliyiz.


Peki, zararlı mikroskobik canlılardan kendimizi nasıl koruyabiliriz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Besinlerde gözle göremeyeceğimiz zararlı mikrobik canlılar bulunmaktadır. Bu mikrobik canlılardan kendimizi korumamız bizim en önemli vazifelerimizden bir tanesidir. Gıdalar her ne kadar temiz ve steril bir şekilde temizlenmiş olsa da er veya geç mutlaka bu besinler kendi kendine bozulmaya başlar. Bozulan gıdalarda kimyasal ve fiziksel olarak değişiklikler ortaya çıkar.

Bu gıdaların tüketilmesi halinde insanı zehirleyebilecek mikroplar oluşmuş olur. Kendimizi bunun gibi zararlı mikroplardan koruyabilmek için günde en az üç defa vede lavabo ihtiyaçlarından sonra mutlaka elimizi bol köpüklü şu ile yıkamamız gerekir. Yiyeceğimiz meyve ve sebzeleri pazardan aldıktan sonra soğuk su ile iyice yıkamamız gerekir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Zararlı mikroskobik canlılardan korumak için öncelikle kişisel bakımımızı yapmalı hastalandığımız zaman doktorun tavsiye ettiği ilaçlara ve vitaminleri tam ve eksiksiz bir şekilde almalıyız. Mikroskobik canlılardan koruma amaçlı bulunmuş aşkları vurarak salgın hastalıkların önüne geçebilir ve hastalıklardan korur da biliriz Ayrıca dengeli ve düzenli bir şekilde beslenerek vücudumuzun sağlıklı olması ve sağlıklı olduğu gibi birçok mikroplardan da uzak durması gerçekleşebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.