Ders Notları

Peygamberimiz (s.a.v.) Medine’ye kiminle, ne zaman ve niçin hicret etmiştir? Bu konuda bir araştırma yapınız.

4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Peygamberimiz (s.a.v.) Medine’ye kiminle, ne zaman ve niçin hicret etmiştir? Bu konuda bir araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Peygamberimiz (s.a.v.) Medine’ye kiminle, ne zaman ve niçin hicret etmiştir? Bu konuda bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Peygamberimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Mekke’den Medine’ye Hz Ebubekir radiyallahu anh ile birlikte 622 yılında Mekkelilerin baskıları sonucunda hicret ettiği kabul edilmektedir.


Peygamberimiz (s.a.v.) Medine’ye kiminle, ne zaman ve niçin hicret etmiştir? Bu konuda bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Peygamberimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem’i Mekke’de İslamı açık bir şekilde tebliğ ettikten sonra Mekkeli müşriklerin çeşitli baskılarla işkencelerine iftiralarına maruz kalmış ve belli bir süre sonra bu baskılar çekilmeyecek bir hal aldığı gözlenmektedir.

Bunun üzerine Peygamberimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem 622 yılında yatağında Hz Ali radıyallahu bırakarak Hz Ebubekir ile birlikte Mekke’den Medine’ye hicret etmiş e İslam’ı yaymak için uygun bir ortam olan Medine’ye yerleşmiştir.

Peygamberimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem hicret etmesinin temel nedeni Medine’de var olan İslam’ı yaymak için uygun olan ortama erişmesi ve İslam’ın güçlenerek yayılmasından dolayı hicret ettiği kabul edilmektedir.


 

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Mekke’de Müslümanlığın yayılması çok zordu. Çünkü Mekke’de bulunan müşrikler Müslümanlara zulümler yapmakta ve onları çeşitli tehditlerle tehdit etmekteydi. Müslümanlar bu sebeple şehitler vermiştir.peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem 622 yılında mekke’den Medine’ye göç etti.göç ettiği zaman Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin yanında Hz Ebubekir radıyallahu an bulunuyordu. Mekke’den Medine’ye göç eden Müslümanlar orada büyük coşku ve mutlulukla karşılamışlardır.Medine’de mescidi Nebi kurularak Müslümanlık daha güzel bir şekilde yayılma amacının temeli koyulmuştur

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.