Ders Notları

Peygamberimizin (s.a.v.) ailesinin komşuluk ilişkilerine verdiği önemi anlatınız.

5. Sınıf Din Kültürü Peygamberimizin (s.a.v.) ailesinin komşuluk ilişkilerine verdiği önemi anlatınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Peygamber Efendimiz komşuluk hakları hakkında birçok hadis söylemiştir. Onu gören ve sözlerini hayatlarına alan sahabiler ve aileside , komşuluk hakkına riayet etmişler ve komşuları için ellerinden geleni yapmışlardır.
Komşularının iyi ve kötü günlerinde yanlarında olmuşlar, onlara eziyet vereceğini düşündükleri her şeyden sakınmışlardır. Komşularını gözetmişler ve ellerindeki az da olsa onlarla paylaşmışlardır. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ehli beytine saygılı hoşgörülü ve merhametli yaklaştırdı çocuklarını torunlarını merhametle seversen yine kucaklar the eşlerine iyi davranan bir eşti Ayrıca komşularıyla iyi geçinen bir ilişkisi vardı her zaman merhamette güzelliği saygıyı buyururdu ördek ahlakı ile örnek davranışı ile sahabeleri örnek bir hayat vermiştir peygamber efendimizin ahlakı günümüzde bile hadislerle anlatılmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.