Ders Notları

Peygamberimizin (s.a.v.), torunlarına olan sevgisi ve merhameti hakkında bilgi veriniz.

5. Sınıf Din Kültürü Peygamberimizin (s.a.v.), torunlarına olan sevgisi ve merhameti hakkında bilgi veriniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Berâ (radıyallahu anh) diyor ki:Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) ’i gördüm. Hz. Hasan’ı omuzunda taşıyor ve: “– Allahım, ben bunu seviyorum, onu Sen de sev!” buyuruyordu. İbn-i Abbas (radıyallahu anh) nakleder: Resûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem- Hüseyin’i omzuna almış taşıyordu.
Bir adam:
– Ne güzel bir bineğe binmişsin ey yavrucuğum! dedi.
Peygamberimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- de şöyle buyurdu:
“– O da ne güzel bir süvâridir!” (Burada Peygamberimizin torunlarını ne kadar sevdiğini görmekteyiz. Ayrıca onlarla beraber oynar ve onları mutlu ederdi. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem torunlarına sevgiyle merhametle bakardı saçlarını okşardım onlara her zaman sevgili davranışlarda bulunurdu torunları olan hazreti Hasan ve Hüseyin her zaman öperdi ve severdi. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem tüm insanlara hayvanlara ehl-i beytini sahabelere ve torunlarına şefkatle merhametle yaklaşan bir kişiliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz zaten rahmet ve merhamet peygamberi olarak gönderilmiş olan peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem her zaman torunlarına da iyi davranan bir peygamber olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.