Ders Notları

Pir Sultan Abdal hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi açıklayan bir yazı yazınız.

4. Sınıf Türkçe Pir Sultan Abdal hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi açıklayan bir yazı yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Pir Sultan Abdal hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi açıklayan bir yazı yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Pir sultan Abdal asıl adı Haydar olan Sivaslı bir halk ozanımızdır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı imparatorluğun da yaşamıştır. Şiirlerinde halkın içinden ayrılmamış akıcı açık sade, samimi dil kullanmıştır, yüz yıllar geçmesine rağmen hala şiirleri deyişleri eskimeyen bir halk ozanıdır.

Yazdığı söylediği sözleri hala bir çok halk ozanına ilham vermektedir. Döneminde Osmanlı bürokrasisi karşı tutum takınıp Şah Tahmasap Safavi devletinden yana olmuştur. Zamanla Osmanlının kendilerine baskı artırması üzerine isyana öncülük etmiş Hızır Paşa tarafından idam edilmiştir.


Pir Sultan Abdal hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi açıklayan bir yazı yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Şiirlerin de akıcı yalın anlaşılır samimi dil kullanan Pir Sultan Abdal Sazıyla sözüyle önemli bir halk ozanımızdır. Pir Sultan Abdal 16. Yüzyılda Sivas’a yaşamıştır.

Aslen horasanlı bir Türkmen aşiretidir. Aşiret Azerbaycan’a oranda Sivas’a yerleşmişlerdir. Şiirleri yüzyıllar geçmesine rağmen halkın gönül kapılarını açmış kuşaklara ilham vermektedir. Mezhep olarak alevi olan Pir Sultan Abdal Safavi şahı taraftarı dır. Şiirleri şaha Hz. Ali r.a. ye Hz Muhammet’ s.a.v itafen yazmaktadır. Bir süre sonra Osmanlı aşiret üzerine baskı yapmaya başlayınca isyan ediyorlar Pir Sultan Abdal etrafında kiler le. Bunun üzerine kanuni Sultan Süleyman’ın kulağına giden isyanı bastırmak için Hızır Paşa görevlendirilir. Pir Sultan Abdal Sazıyla birlikte yakalanıp şah geçmeyen 3 nefes söyle afedeyim der Hızır Paşa oda alır sazı şahı öven 3 nefes söyler oysaki o Safavi şahı nı değil Şahı Merdan ı övmüştür. Yani Hz Ali yi yinede Sivas Toprak kaleye hapis olur idama mahkum edilir. Rivayete göre idamdan bir gece önce söylediği son şiiri ;

Sivas ellerinde sazım çalınır
Çamlı beller bölük bölük bölünür
Yardan ayrılmışam bağrım delinir
Kâtip arzuhalım yaz yare böyle

Kul olayım kalem tutan ellere
Kâtip arzuhalım yaz yara böyle
Şekerler ezeyim şirin dillere
Kâtip arzuhalım yaz yare böyle

Pir Sultan Abdal’ım ey Hızır Paşa
Yazılan geliyor sağ olan başa
Beni hasret koydun kavim kardaşa
Kâtip arzuhalım yaz yare böyle


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Pir Sultan abdal Osmanlı devleti zamanında yaşamıştır. Dönemin büyük hükümdarlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaşayan pir Sultan abdal şiirleri ile halk arasında çok sevilen ve tanınan bir halk ozanı idi. Pir Sultan abdal gibi tarih boyunca bulundukları dönemi bir günümüzdeki döneme nam salmış ozanlarımızın yazmış oldukları şiirler oldukça güzel ve ünlüdür.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.