Ramazanda davulcular niçin gezerler? | Forum Sayfa Cevapları

Ramazanda davulcular niçin gezerler?


Türkçe Öğretmeni

4. Sınıf Türkçe Ramazanda davulcular niçin gezerler? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ramazanda davulcular niçin gezerler? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Ramazan aylarında sahur vaktinde, sokaklarda gezen davulcular, davul sesleri ile insanları uyandıran kişilere ramazan davulcuları denir. Ramazan aylarında oruç tutmak için gece sahura kalkan insanları davulla uyandırmak bir gelenek ve kültür haline gelmiştir.

Geçmiş zamanlarda çalar saat henüz icat edilmediği için gece sahur vakitlerine herkes daha rahat uyansın diye ramazan davulcuları ramazan aylarında gece davul çalarak insanları uyandırır vede maniler söylerlerdi.


Ramazanda davulcular niçin gezerler? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Eski zamanlarda ramazan davulcuları ramazan ayının ilk sahur gecesinde sokaklara çıkarak, mahalle mahalle gezerek, maniler söyleyerek sahura kalkmak isteyen insanları uyandırırlarmış. Ramazan davulcusunun görevi tüm sokak ve mahalleyi gezerek ramazan ayında orucunu tutmak isteyen ahaliyi bu dini vecibesini yerine getirmesi için onları uyandırmak, onların asli göreviydi.

Bugünlerde ise sadece bir gelenek haline gelen ramazan davulculuğu kültürümüzü yaşatmamız için ramazan-ı şerifin eski tadını insanlara yeniden aktarabilmek için sürdürülen bir güzel bir gelenektir.


 Ödevini Bulamadıysan ARA

Ramazanda davulcular niçin gezerler?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

error: Content is protected !!