Rauf Bey’in Mondros Ateşkes Anlaşması’yla ilgili iyimserliğinin nedenleri neler olabilir?


İnkilap Tarihi Öğretmeni

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Rauf Bey’in Mondros Ateşkes Anlaşması’yla ilgili iyimserliğinin nedenleri neler olabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Rauf Bey’in Mondros Ateşkes Anlaşması’yla ilgili iyimserliğinin nedenleri neler olabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Rauf Bey’in Mondros Ateşkes Anlaşması’yla ilgili iyimserliğinin nedenleri İngilizler de Türk düşmanlığı olmayacağını düşünmesi ve Amiral Calthorpe’ nin maddelerde yazsa da böyle bir şey olmayacak diye teminatıdır.


“Rauf Bey’in Mondros Ateşkes Anlaşması’yla ilgili iyimserliğinin nedenleri neler olabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Rauf Bey, İngilizlerin kötü niyetli olabileceklerini düşünemedi. Bu çok büyük bir yanlıştı. Ancak Rauf Bey vatansever biriydi. Birçok savaşa katılmıştır. İngiltere’ nin Türkiye’yi yok etmek istemeyeceğini dört yıllık dünya savaşında Türkiye’de bir İngiliz düşmanlığı doğmadığını ileri sürdü.  İngiltere’de de bir Türk düşmanlığı bulunmadığını sanmaktadır. Kırım Savaşında İngiltere müttefikimiz olduğu için Kırım Savaşındaki silah arkadaşlığını hatırlar.

Rauf Orbay siyasi hatıralarında, “İngilizler bizi aldatmışlardı” demektedir Amiral Calthorpe, daha bir ay evvel, Mondros’ta
gözlerimin içine bakarak; “Karadeniz’e çıkmaları zarureti hâsıl olsa bile, Yunan harp gemilerinin kimseye görünmemeleri için Boğazdan yalnız geceleri geçmelerini temin edeceğim.” diye bana kat’i teminat vermiş olduğu halde, şimdi Dolmabahçe önünde demirlettiği, “Averof” da İstanbullu Rumlara ziyafetler çektiriyordu. Çeşitli vazifelerle uzun zaman aralarında bulunarak, her hallerini yakından görüp, ağır başlılıkları, çalışkanlıkları, dürüstlükleri ve bilhassa ahde vefakârlıklarıyla takdir ettiğim İngilizler, bunlar mı idi?
Böylesine bir aldanışı, kendi kendime bir türlü izah edemiyordum”. (Orbay 1993: 227) 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Rauf Bey’in Mondros Ateşkes Anlaşması’yla ilgili iyimserliğinin nedenleri neler olabilir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Tuğçe
İmzalanan mı oldu sadece herkes anlaşmasında Rauf beyin düşüncelerinden biri olan İngilizlerin ve Osmanlı Devleti'nin birbirine karşı düşmanlık beslememesi ve bu şekilde ilişkilerin yürütülmesi için bu anlaşmanın olumlu olabileceğini düşünmesi ve bu düşüncesiyle adımlar atması yukarıdaki bilgi ve cevaplarla verilmiştir bu bilgi ve cevapları öğrenerek tekrar etmek istiyorsanız yukarıdaki bilgilerden faydalanarak ödevlerinizi tamamlayabilirsiniz.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 16 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!