Ders Notları

Rengi, kokusu ve tadıyla ayırt edebildiğimiz maddelere örnekler verelim.

3. Sınıf Fen Bilimleri Rengi, kokusu ve tadıyla ayırt edebildiğimiz maddelere örnekler verelim. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Rengi, kokusu ve tadıyla ayırt edebildiğimiz maddelere örnekler verelim. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Rengi, kokusu ve tadıyla ayırt edebildiğimiz maddelere örnekler; kavun, çilek, karpuz, sirke, ,üzüm, şeftali, armut.


Rengi, kokusu ve tadıyla ayırt edebildiğimiz maddelere örnekler verelim. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Nesnelerin rengi, kokusu ve tadı birbirinden farklıdır. Bazı nesnelerin rengi yoktur; su gibi. Bazılarının kokusu yoktur; tuz ve şeker gibi. Bazı gıdalarda da hem renk hem tat hemde koku bulunur. Kişi üç özelliği ile o gıda olduğunu kesin olarak bilir. Rengi, kokusu ve tadıyla ayırt edebildiğimiz maddelere örnekler; avakado, ananasa, elma, portakal, mandalina gibi yiyeceklerdir. Kişi rengini ve tadını almasa bile bu ve bunun gibi yiyeceklerin kokusundan  bile o yiyecek olduğunu anlayabilir. Mesela salatalık doğrandığı zaman kişinin gözleri kapalı olsa bile kokusundan onun salatalık olduğunu anlar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Özellikle çevremizde bulunan meyve ve sebzeler rengi ve kokusu ile Ayrıca şekilleri ile ayırt edebileceğimiz ürünler arasında yer almaktadır. Ayrıca yemeklerde çeşitli kokular renkleri özelliklere sahiptir. Çevremizde gördüğümüz katı sıvı gaz maddeleri de çeşitli konumlarda renklerde ve kalıplarda olabilirler. Ayrıca çevremizde gördüğümüz günlük hayatımızda kullandığımız birçok ev eşyası da rengi şekli yumuşaklığı sertliği ve esnekliği yapısından birbirinden ayırt edilebilecek özelliklere sahiptir. Çevremizde gördüğümüz bitkilerde ağaçlarda hayvanlarda farklı özelliklere renkleri kokulara ve yapılara sahip olabilmektedirler

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.