Ders Notları

Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” romanının konusu hakkında bir araştırma yapınız.

7. Sınıf Türkçe Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” romanının konusu hakkında bir araştırma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” romanının konusu hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Çalıkuşu romanı 25 Kasım 1889 tarihinde doğan Reşat Nuri Güntekin’in edebiyat dünyasında ismini duyurmasını sağlayan romanıdır. Günümüzdeki İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olmuş ve yazılar yazmaya başlamıştır. Çalıkuşu romanında Feride ve Kamuran’ın aşkını ve Anadolu yaşayan insanlarının sorunlarını sade bir dille anlatmıştır.


Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” romanının konusu hakkında bir araştırma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Çalıkuşu romanı Reşat Nuri Güntekin’in en bilinen romanıdır. Yazarımız 25 Kasım 1889’da İstanbul’da doğmuştur. İyi bir eğitim aldıktan sonra yazılar yazmaya başladı. İlk eseri hikaye tarzındaki “Eski Ahbap” olmasına rağmen adını Çalıkuşu romanıyla duyurmuştur. 1922 yılında gazetede parça parça yayınlanmış 1923 yılında kitaba basılmıştır. 1937 yılında Güntekin’in güncellemesiyle son halini almıştır.

Romanın baş karakterleri Feride ve Kamuran’dır. Feride insanlarla iletişimi kuvvetli sevecen çocuk ruhlu bir insandır. Küçük yaşta ailesini kaybeder ve teyzesinin yanında yaşamaya başlar. Kamuran teyzesinin oğludur ve Feride Kamuran’a aşıktır. Fakat Kamuran tarafından aldatılan Feride kendisini mesleğine adar. Öğretmen olan Feride aldatıldıktan sonra Anadolu’yu karış karış gezer öğretmenlik yapar.

Kitapta Feride’nin Kamuran’ a olan aşkını ve aldatıldıktan sonra Anadolu’yu gezerken Anadolu insanının kendisine tutumunu ve Anadolu’da yaşanan problemleri sade bir dille anlatır yazar.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Reşat Nuri gültekin’in önemli ve oldukça bilinen Çalıkuşu romanını hakkında kısa bir bilgi vermek istersek bu gibi Roma’nın ne kadar ünlü ve dünya klasikleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Reşat Nuri gültekin’in önemli eserlerinden biri olan Çalıkuşu romanı filmlere de konu olmuştur. Birbirini seven iki kişinin sevgilerini anlatan bu romanda elbetteki okuyarak anlamak ve konuyu daha yakın bir şekilde anlamak için romanı vesaire bir şekilde incelemek yeterlidir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.