Ders Notları

Sadaka-i câriye kapsamına giren örnekler bularak değerlendiriniz.

8. Sınıf Din Kültürü Sadaka-i câriye kapsamına giren örnekler bularak arkadaşlarınızla değerlendiriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sadaka-i câriye kapsamına giren örnekler bularak arkadaşlarınızla değerlendiriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Sadaka-i cariye çeşitleri mescit ve cami yaptırmak, ağaç dikmek, çeşme yaptırmak, kitaplar bastırmak öğretmek veya telif etmek sureti ile ilim yaymak geride bıraktığı hayırlı bir evlat, okusun diye bıraktığı bir kuran, hayatta sıhhati yerindeyken verdiği bir sadaka ölümden sonra kendisine erişir.


Sadaka-i câriye kapsamına giren örnekler bularak arkadaşlarınızla değerlendiriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Sadaka-i cariye öldükten sonra amel defterinize sevap yazdıran sadakalara Sadaka-i câriye denir. Sadaka-i câriyeler ağaç dikmek, çeşme yaptırmak, yol yapmak faydalı ilmi bir eser bırakmak, insanların faydasına dokunacak bir eseri dağıttırmaktır.
İnsan öldüğü zaman ameli kesilir, fakat üç şeyin dışında kesilmez. Sadaka-i cari ye bırakmak, faydalı ilmi eser bırakmak, ona dua ve hayır gönderecek iyi bir evlat bırakmak. Faydalı eserden maksat dinimize dünyamıza faydalı olan her eser buna dahildir. Fıkıh kitabı, tevsir kitabı, ilmihal kitabı, fizik kimya kitabı faydalı olan kitaplardandır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Sadaka-i cariye elbette ki insanların imkanları kadar nimetleri ve imkanları paylaşması ve karşısındaki insanları ve müslümanları mutlu ederek ihtiyaçlarını karşılaması gibi temel bir anlama gelmektedir. Sadaka-i cariye insanları ve toplum içerisindeki huzuru ve saygıyı arttırır insanların her türlü kötülüklerden ve şeyden Uzak olmasını Allahu Teala’nın izniyle korur Ayrıca sadaka-i cariye sayesinde insanlar sahip olduğu rızıkların artacağını görebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.