Ders Notları

Saf madde denilince aklınıza neler geliyor?

7. Sınıf Fen Bilimleri Saf madde denilince aklınıza neler geliyor? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Saf madde denilince aklınıza neler geliyor?  konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Yapısında kendisinden başka madde bulunmayan her yeri aynı olan maddelere saf madde denir. Saf maddeler ne kadar küçük parçaya ayrılırsa ayrılsın yine bu maddenin özelliklerini taşır.


Saf madde denilince aklınıza neler geliyor? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Saf maddeler yapısında kendisinden başka bulunmayan özelliği her yerinde aynı olan maddelere saf madde denir. Saf maddeler kaç parçaya bölünürse bölünsün yine yani maddenin özelliklerini taşırlar.

Saf maddenin yapısında tek bir cins atom bulunur. Fiziksel ve kimyasal yollarla kendisinden başka maddelere bölünemezler. Belirli erime ve kaynama noktaları bulunur. Homojendirler. Aynı şartlarda öz kütleleri birbirinden farklı ve sabittir. Belli koşullarda belli öz kütleye sahip olurlar. Saf maddelere örnek verecek olursak şu, oksijen, altın, bakır, demir, helyum, şeker bunlar saf maddelerdir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Saf madde denince aklımıza elbetteki maddenin en doğal hali veya herhangi bir madde karışmamış Bir maddenin diğer başka etkileşimlerden etkilenmemiş maddenin en doğal ve en basit halidir. Bir maddeye farklı karışımlar eklediğimiz zaman maddenin saf halini bulamayız Ayrıca bir madde çeşitli etkilere maruz kaldığı zamanda elbette ki saf maddenin o evrakları bulunamaz saf madde doğada bulunan en doğal ve en basit hali olarak gösterilebilir Bir maddenin çıkarılmış karıştırılmamış ve en doğal hali saf madde halidir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.