Ders Notları

“Sağlık varlıktan yeğdir.” atasözüyle ilgili hikâye edici bir metin yazınız.

6. Sınıf Türkçe “Sağlık varlıktan yeğdir.” atasözüyle ilgili hikâye edici bir metin yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Mert, çok zengin bir adamdı. Zenginliği ile övünür ve fakirlere hor bakar, ne bulsa yer içer keyif sürermiş. Bir gün sağlıksız beslenmesi ve zararlı alışkanlıkları olması sebebiyle şeker hastalığı, obezite ve tansiyonu çıktığını öğrendi. Şimdi ne yese dokunuyor ve kendini çok kötü hissediyordu. Yine de kötü alışkanlıklarına devam ediyor ve kendine hakim  olamıyordu.
Durumu kötüye gitmeye başlayınca ailesi duruma el koydu ve kendi için önerilen diyet listesini uyguladı. O yine de gizli gizli eski alışkanlıklarına devam ediyordu. Sonunda maalesef tansiyon ,şeker ve obezite deki artış sebebi ile kalp rahatsızlıkları ortaya çıkmaya başladı. Ameliyat olmak zorunda kaldı ve diğer hastalıklara karşı dirençsiz hale geldi. Daha da kötü olmadan ders aldı ve sağlığı için gereken her şeyi yaptı. Bunları yaparken de varlığından çok büyük bir kısmı sağlığı için harcadı. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Bir insanın sağlığı olmasa her zaman hasta olursa istersen ne kadar mal olursa olsun hiçbir zaman mutlu olamaz. Sağlık her şeydir sağlık en büyük nimettir ve varlıktır sağlamlık olmadığı zaman neye sahip olursak olalım bize yeterli gelmez sağlığımız bizim yaşam anahtarı mızdır sağlıklı olduğumuz zaman her zaman mutlu oluruz her şeyi yapmaya gücümüz yeter insanın malının yanında sağlığı olduğu zaman dünyadan ondan mutlusu yoktur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.