Saygılı insan nasıl davranır? Örnekler veriniz.


Türkçe Öğretmeni

6. Sınıf Türkçe Saygılı insan nasıl davranır? Örnekler veriniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Saygılı insan nasıl davranır? Örnekler veriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Toplum yapısının ve zamanın değişmesiyle birlikte saygı kavramı da değişmektedir. Temel anlamıyla saygı bir kişiye karşı dikkatli ölçülü davranmasıdır.

Kişinin kendi kişiliği ile karşısındaki kişinin sınırını bilip o sınırı aşmamasıdır. Toplumdaki davranışlarımız büyüklerimizin yanındaki duruşumuz kendimizden küçüklere olan davranışımız gösterdiğimiz değer saygıdır. İnsanlara dürüst davranmak, güzel ahlaklı olmak birer saygılı insan davranışıdır.


Saygılı insan nasıl davranır? Örnekler veriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Saygı toplum düzeninin temelini oluşturur. Yöreler arasında nesiller arasında hatta aileler şehirler arasında bile farklılık gösterebilir. Durum böyle olmasına rağmen saygı konusunda ortak olan bazı konular vardır. Saygılı insan özellikleri genel  olarak şöyledir.

İyimser, güler yüzlü, hoşgörü ve en önemlisi dürüsttürler. Kendinden büyüklere karşı davranışlarına dikkat ederler. Büyüklerine ve küçüklerine karşı sözlerine dikkat ederler. Toplum içinde yanlış davranışlardan uygun olmayan hareketlerden kaçınırlar. Toplum düzeni için konulan kurallara uyarlar. Kendilerine saygı gösterirler kendilerine yakışmayan davranışlardan uzak dururlar.

 • Saygılı insan yere çöp atmaz, tükürmez.
 • Toplu ulaşımda yaşlı, hasta, hamile birini gördüğünde yer verir.
 • Odaya kendinden büyük biri girdiğinde toparlanır kendine çeki düzen verir.
 • Bir başkasının sözünü kesme.
 • Kendisine bir başkasına yalan söylemez. Kötü ve çirkin sözlerden, hakaret etmekten kaçınır.

Toplum içinde mutlu yaşayabilmek için önce kendimize sonra diğer insanlara saygılı olmalıyız.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

Saygılı insan nasıl davranır? Örnekler veriniz.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Saygıda bir insan öncelikle büyüklerine bunu en güzel şekilde göstermelidir. Çevresindeki insanlara hayvanlara bitkilere özenli ve düzenli davranarak saygılı olabilir. Ayrıca insan kendi sağlığına kendi düzenine ve kendi duygularını kontrol ederek çevresindeki insanları ve kendisine saygılı olmayı başarır. Saygılı bir insan çevresini kirletmez toplu alanları güzel kullanır ve toplulukta kimseyi rahatsız etmez. Ayrıca saygılı bir insan vatandaşlık görevlerini en güzel şekilde yerine getirir. Saygılı bir insan aile bireylerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirir. Saygılı bir insan komşularına rahatsız edecek davranışlardan kaçınır.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
  error: Content is protected !!