Ders Notları

Seçtiğiniz kadın kahramanlardandan birisiyle ilgili hazırladığınız sunumu yapınız.

7. Sınıf Türkçe Kitabı Seçtiğiniz kadın kahramanlardandan birisiyle ilgili hazırladığınız sunumu yapınız. konusunu kısaca ele alacağız. 


“Seçtiğiniz kadın kahramanlardandan birisiyle ilgili hazırladığınız sunumu yapınız.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Nene Hatun

Nene hatun 1857’de Erzurum’un çeperli köyünde doğmuştur. Babasının adı Hüseyin annesinin adı ise zeliha’dır. Erzurum’daki Aziziye savunmasında 20 yaşında olan nene hatun köyünden Mehmet efendi ile evliydi.

Rus ordusunun Erzurum’a doğru ilerlemesi sebebiyle eşiyle birlikte Erzurum’a göç etmiştir. Rusların deve boyu savaşından sonra Erzurum’a dayanması sebebiyle 3 aylık oğlunu evde bırakarak şehrin savunmasına katılmıştır.

6 çocuğu olmuş oğullarından ikisi 1 Dünya Savaşı’nda şehit olmuştur.

1943 yılında geçmiş sıkıntısı çekme nedeniyle cumhurbaşkanına dilekçe yazmış ve yardım istemiştir. Kendisine daha sonraki belediye başkanları sahip çıkmış 1952 yılında 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında kendisine” 3. ordunun nenesi “unvanı verilmiştir.

Türkiye’de ilk defa anneler günü’nü kutlandı 1955 yılında ise kendisine “yılın anası” ünvanı verilmiştir.

Nene hatun zatürre olmuş ve tedavi görmüş olduğu Erzurum numune Hastanesi’nde 22 Mayıs 1955 günü 98 yaşındayken vefat etmiştir. Cenazesi resmi törenle Aziziye şehitliğine defnedilmiştir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geçmiş olduğumuz kadın kahramanlarımızdan birinin kimler olduğunu ve yapmış olduğu mücadele ve kahramanlıkları neler olduğunu merak etmek istediğimiz var bu konuyu araştırma konusu yaptığımız zaman yukarıda vermiş olduğunuz örnekten faydalanarak bu ödevimi güzel bir şekilde bitirdim sosyal bilgiler dersinde her zaman öğrenmek istediğim araştırmak istediğimi yapmak istediğim birçok ödevi ve bilgiyi her zaman bu sayfada bulmak beni çok mutlu ediyor başarılı ve güzel cevaplar sayesinde birçok ödevimi hemen anlıyorum siz de çok teşekkür ederim sizler sayesinde birçok ödevimi tamamladım sizler ile beraber ödev yaparken sizi bir konuda zorlanmıyorum.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.