Ders Notları

Şehir çöplüklerindeki metal atıklar diğer atıklardan nasıl ayrıştırılır?

7. Sınıf Fen Bilimleri Şehir çöplüklerindeki metal atıklar diğer atıklardan nasıl ayrıştırılır? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Şehir çöplüklerindeki metal atıklar diğer atıklardan nasıl ayrıştırılır? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Atik yöntemi atıkların yeniden kullanılması ile çevreye ve ekonomiye olan zararını en aza indirmesini amaçlar. Bu amaç doğal olarak atık miktarını azaltmak vede israfı önlemektir.

Atık yöntemi evsel tıbbi, tehlikeli ve tehlikesiz atıkların toplanması kaynağından ayrı ayrı toplanması, farklı depolanması bir transfer istasyonunun oluşturulması, atıkların geri kazanılması ve bertarafı için gerekli tesis ve işletmelerin kurulması ile oluşturulur.


Şehir çöplüklerindeki metal atıklar diğer atıklardan nasıl ayrıştırılır? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Şehir çöplüklerindeki metal atıkları değer atıklardan ayırmak için öncelikle yeni bir atık yönetimi ayırmak gerekir. Çevreye ve ekonomiye olan etkilerin en aza indirilmesi amacı ile neredeyse sıfır atık projesi veya en az atık projesi hayata geçirilmelidir.

Atık yönetiminde öncelikle evsel atıklar, tıbbi atıklar, tehlikeli ve tehlikesiz atıklar olarak ayrı ayrı depolanmalıdır. Evsel atıklar ise cam atıklar, metal atıklar ve gıda atıkları olarak ayrı olarak depolanmalıdır. Atılan atıkların şehir çöplüklerindeki metallerden arınmak için yapılabilecek işletmede Süzme yöntemi, yüzdürme yöntemi, buharlaştırma yöntemi, Mıknatıs ile ayırma yöntemi vede eleme yöntemi kullanılarak metal atıklar diğer atıklardan ayrıştırılabililr.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Çöpleri atmış olduğumuz atıkların geri dönüştürülmesi ve atıkların birbirinden ayrılması yalnız çevrede dolaşan ve genel çöpteki atıkları birbirinden ayıran kişiler sayısı olabilmekle yanı sıra atılan çöplerin çöp depolama alanlarında araştırarak ayrılması elbetteki geri dönüşümü daha çok dikkat çekilerek çevreye bu atıkların atıldığı zaman daha az zararları ne geçmek amacıyla yapıldığını söyleyebiliriz. Örneğin çöpleri atılmış olan metaller ayrıştırıldığı zaman ve doğaya yeniden kazanıldığı zaman çeşitli birçok maddelerde kullanabileceğimizi bilmeliyiz aynı şekilde cam plastik karton ve çeşitli birçok geri dönüşümü mümkün olan araç gereçleri geri dönüşümü atarak çok ayrıldığımız zaman birçok üründe ve birçok alanda kullanabileceğimizi unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.