Ders Notları

Selamlaşmak için hangi ifadelerin kullanıldığını büyüklerinize sorunuz.

4. Sınıf Din Kültürü Selamlaşmak için hangi ifadelerin kullanıldığını büyüklerinize sorunuz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Selamlaşmak için hangi ifadelerin kullanıldığını büyüklerinize sorunuz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Dinimiz ve Türk örf ve adetleri gereğince Türk toplumu insan ilişkileri çok iyi olan bir millettir. Selam alıp vermek dinimizde önemli bir yer teşkil eder.
Selam veren kişi sünnetten dolayı selam verirken selam almak farzdır. Yani bir kişi selam verdiyse aranızda küskünlük kırgınlık ta olsa mutlaka selamı almak zorundasınızdır. Bu dinimizin gerekliliğidir. Amacı küskünlük ve dargınlıkların ortadan kalkması içindir.


Selamlaşmak için hangi ifadelerin kullanıldığını büyüklerinize sorunuz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Türk toplumu sıcak kanlı sosyal çevre içerisinde iyi niyet amacıyla tanımadığı insanlara bile selam veren insanlardır. Dinimizin gereklerinden de bir tanesi olan selamlaşmak insanlarla iyi ilişkiler kurmak önemlidir. Bir topluma, bir yere girdiğimizde ilk olarak selam veririz. Selam kelimelerine merhaba, selam gibi kullanabiliriz.
Selamın aleyküm kelimesi Türkçe anlam olarak Allahın selamı üzerinde olsun anlamına gelmektedir. Selam verilen kişi selamı aleyküm selam şeklinde alır. Allahın selamı sizinde üzerinizde olsun anlamına gelmektedir. Dinimizde selam vermek sünnettir. Fakat selam almak farz hükmündedir. Bir kişi size selam verdiğinde o selamı mutlaka almak gerekir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Biri ile karşılaştığımız zaman veya bir yere gittiğimiz zaman selamlaşmak için kullanmış olduğumuz kelimelerden biri elbetteki selamu aleyküm selam merhaba ne haber iyi akşamlar iyi geceler günaydın gibi terimler olduğunu söyleyebiliriz bunlar genellikle 1 kişi ile karşılaştığımız zaman muhabbete ve konuşmaya başlamadan önce söylemiş olduğu sözler arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Birbirimize güzel muhabbetlerde bulunmak birbirimize karşı güzel ifadelerde bulunma birbirimize karşı kullanmış olduğumuz sözlere dikkat ederek saygılı ve bir ilişki kurmak elbette k arkadaşlarımız ve sevdiklerimiz arasında güzel anılar yaşamımıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.