Ders Notları

Şerife Bacı hakkında bilgi edininiz.

4. Sınıf Türkçe Şerife Bacı hakkında bilgi edininiz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Şerife Bacı hakkında bilgi edininiz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Kurtuluş Savaşı’nda cepheye cephanelik taşırken donarak hayatını kaybetmiş kadın savaş kahramanımızdır. 1920 yılında Kastamonu’da dünyaya gelmiştir. 21 yaşındayken Kastamonu’dan Ankara’ya cephanelik taşırken zorlu kış koşullarına rağmen kazağını cephaneler ıslanmasın diye üzerlerine örtmüş fakat kendisi dayanamayarak donarak can vermiştir.


Şerife Bacı hakkında bilgi edininiz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: 1920 yılında Kastamonu’da dünyaya gelmiştir. Genç yaşına rağmen milli mücadeleye verdiği destekle dikkatleri üzerine çekmiştir. Kurtuluş Savaşı sırasındaki gösterdiği cesaret, özveri ile adı günümüze kadar ulaşmıştır. 1921 yılında Kastamonu’dan Ankara’ya yaşlısıyla, erkeğiyle, kadınıyla birlikte cephanelik taşırken kış şartlarına dayanamayıp donarak vefat etmiştir. Cephaneleri Ankara’ya taşırken cephaneler ıslanmasın diye kendi kazağını cephanelerin üzerine örtmüş ve bu nedenden soğuğa dayanamayıp donarak şehit olmuştur. Günümüzde bir çok kurum ve kuruluş milli mücadelede kadınların önemi ve desteğini göstermek için Şerife Bacı ismini kullanmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Şerife Bacı Kurtuluş savaşı zamanında mücadele vermiş önemli kahramanlardan biridir. Şerife Bacı küçük yaşta itibaren Kurtuluş Savaşı’nda verdiği desteği ile bilinen verdiği milli mücadele ile Türk askerleri gibi çalışan bir omuz omuza destek veren Şerife bacıyı asla unutmamalıyız. Şerife Bacı gibi tüm kadınlarımız birlik olmak amacıyla milli mücadele’ye destek vermiştir kadınlarımız her alanda kahramanlıklarını göstermiştir Türk kadını aynı Türk erkeği gibi kahraman olmayı başarmıştır bunun örneğini Kurtuluş Savaşı’nda vermiştir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.