Sesin daha az duyulması ya da hiç duyulmaması için başka hangi malzemeler kullanabiliriz? | Forum Sayfa Cevapları

Sesin daha az duyulması ya da hiç duyulmaması için başka hangi malzemeler kullanabiliriz?


Fen Bilimleri Öğretmeni

6. Sınıf Fen Bilimleri Sesin daha az duyulması ya da hiç duyulmaması için başka hangi malzemeler kullanabiliriz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sesin daha az duyulması ya da hiç duyulmaması için başka hangi malzemeler kullanabiliriz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :

Sesin yalıtım malzemeleri dışında daha az  duyulması amacıyla yapılan bazı yalıtım şekillerde vardır.

Örneğin: Ev cihazlarında veya stüdyolarda sesin yalıtımın sağlamak için çift katlı arası hava boşluklu olan sesin hızını düşüren ve sesi yalıtkan camlar kullanılır. Bunun dışında kullanılan pürüzlü duvarlarda ses yalıtımında kullanılan diğer malzemeleridir.


Sesin daha az duyulması ya da hiç duyulmaması için başka hangi malzemeler kullanabiliriz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :

Ses dalgaları suda oluşan dalgalar gibi kaynağından dalgalar halinde çevreye yayılır. Sesin kaynağından uzaklaştıkça ses sönükleşmeye başlar.

Bir tünelden gelen sesi dinlersek, ses tünellerin duvarlarında yansıyarak tekrar ortama geri geldiğinde tünelde duyulan sesin şiddetinden tünelin dışında yolda duyulan sesin şiddetinden büyük bir ses oluştuğu görülür. Baz tünellerin duvarlarına ses yalıtımları uygulanır.

Duvarları pürüzlü olarak yapılır. Bu sayede duvarda ses dağınık şekilde yansıdığı için yalıtım malzemeleri sayesinde sesi soğurur.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Sesin daha az duyulması ya da hiç duyulmaması için başka hangi malzemeler kullanabiliriz?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 15 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak