Ders Notları

Sevap, günah, haram ve helal kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz.

4. Sınıf Din Kültürü Sevap, günah, haram ve helal kavramlarının anlamlarını araştırıp öğreniniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Sevap : Yüce Allah Celle Celalühü sevgisini ve muhabbetini kazanmak amacıyla çizmiş olduğu yolda insanlara yardım etmek güzel sözler kullanma güzel ahlaklı olmak ve bizlere emrettiği ibadetleri yerine getirme sonucunda kazanmış olduğumuz duruma sevap adı verilir.
Günah : Yüce Allah Celle celaluhu bizlerden uzak durmasını istediği ve haram kıldığı yasak kıldığı kumar uyuşturucu gıybet iftira gibi kötü hal ve davranışların yapılmasına günah adı verilir.
Haram : Yüce Allah Celle Celalühü Biz insanlar için uygun görmediği davranışlar ve uygun görmediği yiyeceklere Müslümanlar uzak durması gereken durumlara haram adı verilir.
Helal : Allah Celle Celalühü bizler için uygun gördüğü yemesinde bir sakınca nın olmadığı bizlere uygun olan davranışları yapmamıza izin verilen duruma helal adı verilir. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sevap kelimesi iyilik yapmak güzel davranışlarda bulunmak güzel ahlakta bulunmak ve güzellikleri davranışları birlemek anlamına gelen bir kelimedir ise işlemesi yasak olan ve işlediği zaman kötü sonuçlara çıkaran bir kavramdır. Haram Allahu Teala ben tamamıyla yasakladığı ve işlendiği sen büyük günahların ortaya çıktı davranışlar sözler ve olaylardır helal ise Allahu Teala dinin insanları helal kıldığı ve yapmasında hiçbir sorun olmadığı davranışlar sözler ibadetler ve olaylar olarak değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.