Ders Notları

Sevdiğiniz türkülerin ait olduğu yöreye ait ne gibi bilgiler verdiği hakkında düşüncelerinizi açıklayınız.

4. Sınıf Türkçe Sevdiğiniz türkülerin ait olduğu yöreye ait ne gibi bilgiler verdiği hakkında düşüncelerinizi açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sevdiğiniz türkülerin ait olduğu yöreye ait ne gibi bilgiler verdiği hakkında düşüncelerinizi açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Her Türkünün bir hikayesi vardır Türküler halkın içinden çıkan sözlü sazlı okunmuş şarkılar dır, Türküler yakıldığı söylendiği yörenin izlerini taşır. Yaşanmış bir olaydan esinlenerek yazılmış Türküler de o olayla ilgili kişilerle ilgili bilgi vermektedir. Benim dinlemeyi çok sevdiğim bir Türkü olan Annam ağlar başucumda oturur türküsünü anlatayım Kırşehir yöresine ait türkü Neşet Ertaş ustaya aittir.

Neşet Ertaş 14-15 yaşlarında bir düğüne gider ama kimsenin yüzü gülmez derler ki Neşet e sazını al içeri gel derler içeri girer bir kadın hasta bir oğlanın başında oturmuş ağlıyor öğrenir ki çocuk verem olmuş. Derler ki bu çocuğa türkü okuyacak Neşet şöyle bir bakar bir türkü okur oğlan ağlar anası ağlar işte o gün çocuğun bakışlarının anası için üzüldüğünü anlayarak onlara bir ağıt yakar.

Anam ağlar baş ucumda oturur
Derdim elli iken yüze yetirir
Bu dert beni yiye yiye bitirir
El çek tabip el çek benim yaramdan
Ölürüm gurtulmam ben bu yaramdan

Sevdiğiniz türkülerin ait olduğu yöreye ait ne gibi bilgiler verdiği hakkında düşüncelerinizi açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Türkülerimiz Anadolu’nun bağrından çıkan kimi acılı kimi sevgiliye kimi doğaya, bazen neşeli, bazen hüzünlü ama hepside bu toprakların hikayesini anlatır, ben bu gün size çok dinlediğim sevdiğim bir türküyü anlatayım ; Hammeyvayı kopardılar veya Ziyanın Türküsü diye bilinir. Bir Yozgat Türküsü dür. Ziya yakışıklı bir delikanlıdır. Yozgat’ın Karacalar köyündendir.

Aynı köyden Fikriye adlı kızı sever, nişanlanır. Fikriye’nin babası Karacalar Köyü imamı Ali Hoca’dır. Ali Hoca Kızıltepe Köyüne imam durur. Ziya, sık sık nişanlısını görmeye at sırtında gider, iki taraf da birbirini oldukça sevmektedir. Ziya bir gün ekin sularken üşütür ve karın ağrısından şikayet eder. Doktora gider gelir ama fayda bulamaz ve bir hafta içerisinde ölür.  Fikriye, nişanlısı Ziya’nın ölümü karşısında duymuş olduğu acıyı şiire döker ağıt yakar.

Ham meyvayı kopardılar dalından
Beni ayırdılar nazlı yarimden
Eşim dostum tutmaz oldu elimden
Onun için kapanmıyor gözlerim

Benim yarim yaylalarda oturur
Ak ellerin soğuk suya batırır
Demedim mi nazlı yarim ben sana
Çok muhabbet tez ayrılık getirir

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Zamanımızı iyi kullanmak ve zamanımızı planlı bir şekilde değerlendirerek günlük işlerimizi ve sorumluluklarımızı yaptığımız zaman nasıl başarıya ulaştığımızı ve nasıl işlerimizin yoluna gittiğini görebiliriz. Zaman kıymeti bilindiği zaman ve değerlendirildiği zaman çok faydalı olduğunu bilmekteyiz atalarımızda eskiden zaman ne kadar kıymetli olduğunu atasözleri ve deyimler ile göstermişlerdir yukarıda vermiş olduğunuz örneklerle zamanımızın ne kadar kıymetli ve güzel olduğunu görebiliyoruz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.