Ders Notları

“Şeytan taşlama” ifadesini daha önce duydunuz mu? Bu ifadenin anlamı hakkında neler biliyorsunuz?

7. Sınıf Türkçe “Şeytan taşlama” ifadesini daha önce duydunuz mu? Bu ifadenin anlamı hakkında neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Şeytan taşlama” ifadesini daha önce duydunuz mu? Bu ifadenin anlamı hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

“Şeytan taşlama” ifadesini daha önce hacca giden insanlardan ve ders kitaplarından duymuştum. “Şeytan taşlama” ifadesi hacca giden kişilerin yapmış oldukları bir vazife olarak kabul edildiğini biliyorum.


“Şeytan taşlama” ifadesini daha önce duydunuz mu? Bu ifadenin anlamı hakkında neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Evet. “Şeytan taşlama” ifadesini daha önce imamdan, hacca giden kişilerden ve kitaplarda yer alan bilgilerden daha önce duymuştum.

Hacca giden kişilerin ellerine taşlar alarak  bayram günleri Mina’da Küçük Cemre, Orta Cemre ve Akabe Cemresi adı verilen yerlere ufacık taşlar atmasına “Şeytan taşlama” denir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Mekke şehrinde bulunan harç zamanı acıların yapmış olduğu bir ibadetlerden biri olarak sayılan şeytan taşlama genellikle dini bayramlarımızdan biri olan Kurban bayramında gerçekleşebilir. Bunu yaparak birçok konuda günahlarımızdan ve şeytandan uzak kaldığımız söylenebilir. Her Müslümanın sağlıklı ergenlik çağına girmiş ve maddi durumu iyi olan hacca gitmiş Müslümanın yapmış olduğu ibadetlerin başında yer alır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.