Ders Notları

Şiddetli bir seste evinizin camlarında neden bir sarsıntı olur?

6. Sınıf Fen Bilimleri Şiddetli bir seste evinizin camlarında neden bir sarsıntı olur? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Şiddetli bir seste evinizin camlarında neden bir sarsıntı olur? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Şiddetli bir seste yani desibeli yüksek olan bir seste evimizin camları titreşir. Evimizin dışından geçen bir uçak veya bir helikopter camları titreştirebildiği gibi evimizde açtığımız müzik setinden çıkan müziğin sesini yükselt dediğimiz zaman camların titrediğini fark edersiniz. Bu sesin yüksekliği ile alakalıdır ses ne kadar yüksekse o kadar fazla titreşim oluşur ses düşürdükçe titreşimde azalacaktır.


Şiddetli bir seste evinizin camlarında neden bir sarsıntı olur? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Şiddetli bir seste evimizin camları titreşir. Bunun sebebi camın Katı madde olması ve de hava içerisinde gelen ses desibellerinin oldukça yüksek olmasından kaynaklıdır.

Sesler Işık ışınları gibi hareket eden dalga boyları olan bir enerji çeşididir. Sesler titreşim yaparak kaynaklarından çıkarlar. Sesin ilerleyebilmesi için maddelerin olması gerekir. Hava su ve katı maddeler üzerinde geçerek bizim kulağımızda titreşim yaparak duymamızı sağlar.

Yüksek desibelli bir ses cam gibi 1 katı madde üzerinde titreşimler oluşturur. Bu madde içerisinden geçerken bir kısmı cama çarparak geri döner. Bir kısmı için ise içinden geçerek bizim kulağımıza gelir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Şiddetli bir şekilde bir araba geçtiği zaman gök gürültüsü olduğu zaman Şimşek ve Yıldırım çaktığı zaman Ayrıca bir helikopter veya uçağın kalktığı zaman evimizde bulunan camların şiddetli bir şekilde sarsıldığını duyarız. Bunun en temel sebeplerinden biri elbette kim sesin kuvvetinden dolayı çok fazla ses dalgalarının şiddetli bir şekilde dağılması ve dağılan ses dalgaları en zayıf olan camlara temas ederek çıkarmış olduğu sesi ortaya koyar. Bu da sesin şiddetine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir sesinin şiddeti ne kadar yüksek olursa camlarımız dedi sarsıldı bu kadar fazla olur.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.