Ders Notları

Sindirilmiş besinlerin kana geçtiği organ hangisidir?

6. Sınıf Fen Bilimleri Kitabı Sindirilmiş besinlerin kana geçtiği organ hangisidir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Sindirilmiş besinlerin kana geçtiği organ hangisidir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İnce bağırsakta tüm besinlerin kimyasal sindirimi tamamlanır. Besinler kana geçer.


“Sindirilmiş besinlerin kana geçtiği organ hangisidir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Sindirilen besin içeriklerinin kana geçmesine emilim adı verilir. Besin içeriklerinden su, mineraller ve vitaminler sindirime uğramadan kalın bağırsağa gelir ve kalın bağırsakta bir süre bekletildikten sonra kalın bağırsaktan emilerek kana verilir. Daha sonra kan yoluyla hücrelere taşınır .

Besin içerikleri ince bağırsağın iç yüzeyinde yer alan ve villus (tümür) adı verilen çok sayıdaki ince, kabarcık şeklindeki çıkıntılar yardımıyla emilerek kana karışır. Kana karışan sindirilmiş besin, su, mineral ve vitaminler damarlar yardımıyla karaciğere gider.
Karaciğer, karmaşık yapıdaki molekülleri parçalayarak kullanır veya depolanabilir hale getirir. Kullanılabilir molekülleri kan yoluyla hücrelere gönderir. Zararlı moleküller ise bazı işlemlerden sonra vücuttan atılmak üzere böbreklere gönderilir. Kullanılabilir molekülleri vücudun ihtiyacından fazla olanı depo edilir.

İnce bağırsakta sindirilmeyen besin artıkları, su, mineral ve vitaminler kalın bağırsağa gönderilir. Su, mi­neral ve vitaminlerin bir kısmının emilimi kalın bağırsakta gerçekleşir. Besin maddelerinin vücudumuz tarafından kullanılmayan bölümü ise anüs yoluyla dışkı olarak vücuttan dışarı atılır. Böylece ağız yoluyla alınan besinlerin sindirimi tamamlanmış olur.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tuğçe dedi ki:

    Önemli bir sistem olan sindirim sistemi sayesinde ağzımıza almış olduğumuz besinleri sindirebiliriz ve boğazımızdan midemizden geçen besinler enerji olabilmesi için ve kana geçebilmesi için bağırsakların yardımıyla bu olayın gerçekleştirdiğini öğrenebiliriz kimyasal sindirimin ve sindirimin kana geçmesini sağlayan en önemli organlardan biri ise ince bağırsak olduğunu yukarıdaki bilgilerle öğrendik.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.