Ders Notları

Sınıfımızda bulunan pürüzlü ve pürüzsüz maddelere örnekler verelim.

3. Sınıf Fen Bilimleri Sınıfımızda bulunan pürüzlü ve pürüzsüz maddelere örnekler verelim. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Sınıfımızda bulunan pürüzlü ve pürüzsüz maddelere örnekler verelim. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Cam, kapı, yerlerde ve duvardaki fayanslar, yazı tahtası pürüzsüz maddelere örnektir.

Tahta süngeri, üzerimizdeki giysiler pürüzlü maddelere örnektir.


Sınıfımızda bulunan pürüzlü ve pürüzsüz maddelere örnekler verelim. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Bazı maddeler pürüzlü bazıları ise pürüzsüzdür. Pürüzlü ve pürüzsüz maddeleri dokunduğumuz zaman anlamamız mümkündür. Pürüzlü madde; Yüzeyinde girinti e çıkıntı bulunan maddelerdir. Kıyafetlere dokunduğumuz zaman ayna gibi pürüzsüz olmayan bir his hissederiz

Sınıfımızda bulunan pürüzlü maddelere örnekler;

Cam, kapı, bilgisayar, ayna yerlerde ve duvardaki fayanslar, yazı tahtası, bazı kalemlerin dışı.

Pürüzsüz madde; Yüzeyinde girinti e çıkıntı bulunmayan maddelerdir. Mesela aynaya veya cama dokunduğumuz zaman pürüzsüz düz bir zemin hissederiz.

Sınıfımızda bulunan pürüzlü ve pürüzsüz maddelere örnekler; Tahta süngeri, üzerimizdeki kul kıyafetleri, bazı kalemlerin dış yüzeyi, masa örtüleri.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Çevremizde ve sınıfımızda bulunan pürüzlü ve pürüzsüz maddelere örnek olarak vermek istediğimiz zaman masanın yüzeyi oturmuş olduğumuz evini yüzeyi kullanmış olduğunuz akıllı tahtanın yüzeyi kitabımızın yüzeyi pürüzsüz maddelere örnek olarak verilebilir. Pürüzlü maddeler ise genellikle çevremizde bulunanlara örnek vermek istersek ekmeğin yüzeyi kalemtraşın yüzeyi çantamızın yüzeyi örnek olarak verilebilir. Bir maddenin pürüzlü ve pürüzsüz olması dokunarak algılayarak ve gözlemleyerek ayırt edilebilir. Çevremizde bulunan pürüzlü ve pürüzsüz örnekler maddelerin birer özellikleri olarak bilinmektedir. Örneğin evimizde bulunan halı desenli ve oyuklu ise pürüzlu desensiz ve düz bir yapıya sahipse pürüzsüz bir madde olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.